Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rozwijają dzieło ojca Czesława

To miejsce, w którym królują zioła.

Czy zielarstwo i ziołolecznictwo przeżywają w naszym kraju renesans? Chyba tak, a dowodem na to może być powstanie Centrum Medycyny Klasztornej "Medicina Monasterialis", które wraz z początkiem tego roku rozpoczęło działalność przy elbląskim klasztorze ojców franciszkanów.

- Chcemy kontynuować bogate tradycje zielarskie słynnego w Elblągu o. Andrzeja Czesława Klimuszki, a także inne tradycje medycyny naturalnej znanej z klasztorów w całym kraju - wyjaśnia prowadzący ośrodek o. Tomasz Tęgowski OFMConv.

- Bardzo się cieszę, że taki gabinet powstał w naszej okolicy. Jestem gorącą zwolenniczką ziół i medycyny naturalnej - mówi pani Sabina, jedna z klientek sklepu. Jak opowiada, jeszcze kilka lat temu była nieco sceptyczna wobec możliwości leczenia się ziołami.

- Kiedy jednak zobaczyłam jak mojej przyjaciółce, która bardzo cierpiała z powodu bólu kręgosłupa, pomogła terapia zielarska, zmieniłam zdanie. Lekarze nie dawali jej szans na normalne życie, inni mówili, że może skończyć na wózku. A ona po dwóch miesiącach leczenia ziołami wróciła do pracy - opowiada.

"Medicina Monasterialis" to jednak nie tylko sklep, w którym możemy nabyć specyfiki, na dokuczające nam dolegliwości.

- To także, a może przede wszystkim miejsce, w którym możemy zasięgnąć porady zielarskiej, dietetycznej czy też duchowej od wykwalifikowanego w tej materii zakonnika - mówi o. Tomasz.

Oznacza to, że wcale nie musimy wiedzieć jakiej mieszanki potrzebujemy. - Wszystkiego możemy dowiedzieć się na miejscu. Wystarczy, że przedstawimy problem, z którym się zmagamy.

Klienci tłumaczą, dlaczego tak chętnie odwiedzają franciszkański gabinet.

- Dzisiaj produkty chemiczne są zawarte niemal we wszystkim jak choćby antybiotyki w mięsie. Jeśli więc mogę uniknąć przyjmowania kolejnych porcji leków, to z radością wybieram zioła - przyznaje pani Dorota. - Od zawsze ceniłam wszystko co naturalne i bez sztucznych dodatków, więc cieszę się, że w naszym mieście będzie łatwiejszy dostęp do ziół.

W ofercie centrum można są też naturalne kosmetyki z naszych polskich firm oraz suplementy diety. Centrum oferuje też możliwość odbycia indywidualnych rekolekcji czy dni skupienia połączonych z postem. - A to dopiero początek. Mamy jeszcze mnóstwo pomysłów - tak o. Tomasz zachęca do odwiedzania Centrum Medycyny Klasztornej.

Więcej o franciszkańskim centrum zielarskim przeczytasz w "Gościu Elbląskim" na 21 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast