Nowy numer 49/2023 Archiwum

Od domu do domu

Te rekolekcje skierowane są przede wszystkim do parafii wiejskich.

W Centrum Nowej Ewangelizacji Diecezji Elbląskiej trwają przygotowania do warsztatów poprzedzających rekolekcje „Siewca”. Tworzy się też lista parafii, w których te rekolekcje się odbędą.

„Siewca” to autorski program spotkań ewangelizacyjnych CNE naszej diecezji skierowany do parafii wiejskich. Chodzi w nim o ożywienie życia religijnego. - Chodzimy od domu do domu. Rozmawiamy z gospodarzami o wierze, wspólnie się modlimy - mówi Dorota Życzkowska z zespołu ewangelizacyjnego.

W sierpniu ubiegłego roku rekolekcje odbyły się w parafii Matki Bożej Królowej Świata w Kamieńcu. - Odwiedzili nas dziś naprawdę dobrzy ludzie - mówiła pani Irena z tamtejszej parafii tuż po spotkaniu z ewangelizatorami. - Codziennie modlę się o to, aby takich ludzi spotykać na swojej drodze. Dziś to się stało - cieszyła się.

Rekolekcje rozpoczynają się w kościele parafialnym Mszą św. i przedstawieniem ewangelizatorów. Ci spędzają po jednym dniu w każdej wsi należącej do danej parafii. Plan każdego dnia jest zawsze taki sam. Od godziny 8 do 9 prowadzący rekolekcje trwają na adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie, do południa, odbywa się spotkanie z dziećmi. Czas wypełniają zabawy ewangelizacyjne.

Po obiedzie prowadzący rekolekcje odwiedzają mieszkańców wsi w ich domach. Spotkania w Kamieńcu wspominają bardzo miło. Ludzie są otwarci.

O godzinie 18 we wsi odprawiana jest Msza św., a po jej zakończeniu przez miejscowość przechodzi procesja. Kapłan, niosąc Najświętszy Sakrament, błogosławi każdy dom. Jeśli wieś jest rozległa, błogosławi na rozstajach dróg. A na zakończenie dnia spotkanie przy ognisku. Te w parafii w Kamieńcu kończyły się zazwyczaj bardzo późno.

Ostatniego dnia rekolekcji Msza św. odprawiana jest w kościele parafialnym, po niej zgromadzeni w świątyni otrzymują zaproszenie do tego, by wstąpili do wspólnoty. Oczywiście, odpowiadają na nie osoby, które poczuły, że chciałby „coś więcej”. Jeśli w parafii już wcześniej zawiązała się jakakolwiek wspólnota, to ludzie mogą przyłączyć się  do niej. Jeśli nie, to mogą skorzystać z zaproszenia do udziału w Seminarium Odnowy Wiary. Będzie to 10 spotkań prowadzących do tego, by jego uczestnicy zawiązali wspólnoty Domowników Boga.

Warsztaty poprzedzające rekolekcje odbędą się w kwietniu i maju. Rekolekcje ewangelizacyjne wiejskich parafii zaplanowane są na wakacje.

Oczywiście przygotowanie i poprowadzenie rekolekcji wymaga wiele pracy i poświęcenia wolnego czasu. Ale warto. Po Mszy św. kończącej ubiegłoroczny, pilotażowy projekt podchodzili do ewangelizatorów mężczyźni i mówili: „Zadziałało!”, „Dobra robota, dziękuję”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy