Nowy numer 48/2023 Archiwum

Będziesz miłował

Gościnność to postawa godna naśladowania.

W parafii św. Antoniego z Padwy w Mikołajkach Pomorskich odbyło się pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w ramach tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji elbląskiej.

Wspólna modlitwa osób należących do różnych wspólnot chrześcijańskich jest podziękowaniem Panu Bogi za dary i łaski, jakimi nas obdarza.

- Dziękujemy Bogu za nasze chrześcijańskie dziedzictwo i za jego wyzwalające, zbawcze, działanie w historii ludzkości - powiedział ks. Dariusz Polak, proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy w Mikołajkach Pomorskich.

W słowie skierowanym do zgromadzonych w świątyni ks. Kazimierz Klaban, proboszcz parafii Dobrego Pasterza Kościoła polskokatolickiego w Elblągu, przypomniał, że hasło pierwszego dnia tegorocznego tygodnia modlitw brzmiało: "Będziesz miłował przybysza".

- Staropolska gościnność, staropolskie powiedzenie „gość w dom, to Bóg w dom” jest głęboko zakorzenione w obyczajowości chrześcijańskiej, która od ponad 1000 lat wpływa na kształtowanie się naszych ojczystych zwyczajów - zwrócił uwagę ks. Kazimierz.

- O gościnności mówi Pan Bóg w Piśmie Świętym, określając ją jako postawę godną naśladowania. Ale dziś ktoś może powiedzieć, że zmieniły się czasy - kontynuował.

Kaznodzieja wymieniał, że obecnie brakuje nam czasu, żeby spotkać się z drugą osobą, coraz częściej słyszymy komunikaty o przestępczości, itd.

- W tym zabieganiu Chrystus wskazuje nam na przykazanie miłości. Ileż to już razy słyszeliśmy słowa: „Będziesz miłował”? - pytał ks. Kazimierz.

Każdy z nas powinien sam siebie zapytać: „Czy miłuję?”. Dziś trzeba mówić o ewangelicznej miłości, bo - jak zaznaczył ks. Klaban - wielu ludzi jest gnębionych, uciskanych.

Pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w Mikołajkach Pomorskich odbyło się w 2003 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy