Nowy numer 42/2019 Archiwum

W intencji doktor Oli

O dr Gabrysiak pamiętają nie tylko przyjaciele, ale i pacjenci.

Dr Aleksandra Gabrysiak (1942-1993) i jej adoptowana córka Mara (1974-1993) zostały zamordowane we własnym mieszkaniu 6 lutego 1993 roku przez Zbigniewa Brzoskowskiego.

Medycynę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku Aleksandra Gabrysiak ukończyła w 1968 roku. Uzyskała II stopień specjalizacji z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, była krajowym konsultantem leków.

W 1973 roku w Tczewie założyła Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”. Najwięcej dyżurów, oczywiście, pełniła ona sama. Dwa lata później przeprowadziła się do Elbląga. Niezwłocznie udostępniła swój prywatny numer telefonu, by nieść pomoc potrzebującym.

Z inicjatywy dr Oli w 1989 rok w Elblągu powstał Dom Samotnej Matki, wiele czasu poświęcała także posłudze w hospicjum, dziś jej imienia. Pomagała osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Zbigniew Brzoskowski był jednym z jej podopiecznych.

Mając 20 lat, Aleksandra Gabrysiak zaczęła pisać pamiętnik. 26 kwietnia 1962 roku zanotowała: „Nie wiem, czy dobrze zrobiłam kierując się na leczenie, ale przecież nie mogę świadomie skracać sobie życia. Chociaż naprawdę wolałabym nie żyć długo, i tęsknię za starością, a nawet za śmiercią. Ale o Boże Ty dałeś mi życie, Ty prowadzisz mnie przez życie i Ty weźmiesz mi je; oby jak najwcześniej, bo tęsknię za oglądaniem Ciebie”.

Msza św. w intencji dr Aleksandry Gabrysiak zostanie odprawiona w elbląskiej katedrze św. Mikołaja 4 lutego o 13.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL