Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zbliżyć się do Pana Boga

Zastanawiali się, jakie jest ich powołanie.

Dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu zakończyły się rekolekcje powołaniowe, których hasłem były słowa: „Potrzebuje Cię Chrystus”.

Tematy konferencji nawiązywały do listu, jaki w związku z synodem „Młodzież, wiara, rozeznanie powołania”, napisał papież Franciszek. - Każdy dzień był poświęcony innej części dokumentu - tłumaczy ks. Sławomir Milde, prowadzący rekolekcje.

Rekolektanci zastanawiali się - na podstawie papieskiego dokumentu - nad sytuacją młodzieży w dzisiejszym świecie. Nad tym jakie szanse stoją przed nimi, ale i na jakie zagrożenia muszą uważać.

- W czasie konferencji mowa była o młodości. O tym jak w nią wejść, odnaleźć w niej swoją drogę i odkryć to do czego jest się powołanym - opowiada kl. Krzysztof Gniotek.

- Te konferencje pokazały nam, jak skutecznie odkrywać własne powołanie - dodaje Maciej Wojtalik z parafii św. Józefa w Morągu.

W rekolekcjach wzięło udział 16 rekolektantów. Najmłodsi to uczniowie trzeciej klasy gimnazjum. Powody, dla których postanowili spędzić kilka dni ferii w WSD, są różne.

- Ważna jest dla mnie relacja z Panem Bogiem, nie chcę, żeby stała ona w miejscu. Chciałem także się przekonać, jak ta relacja wygląda u innych osób. Uznałem, że te rekolekcje mogą być czasem zbliżenia się do Pana Boga - opowiada Michał Kruczkowski z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku.

- Przyjechałem tu po to, żeby zastanowić się nad swoim powołaniem. Zrozumieć je i umocnić swoją wiarę. Myślę, że to się udało - stwierdza Maciej Miś z parafii św. Józefa w Morągu. Dla Maćka bardzo ważne było to, że wspólnie odmawiali brewiarz. Modlitwę tę poznał w czasie rekolekcji, w których uczestniczył pewien czas temu.

Szymon Król za kilka tygodni będzie musiał podjąć bardzo ważną decyzję. - Zbliża się trudny okres w moim życiu. Będę musiał wybrać liceum, profil klasy, do której będę chciał pójść. Warto przed podjęciem tak ważnej decyzji wyciszyć się. Dlatego tu przyjechałem. Chciałem również przekonać się jak tu jest, a jest przyjemnie - ocenia Szymon Król z parafii św. Józefa w Morągu. - Przyjechałem, żeby się wyciszyć i przemyśleć kilka spraw. Poszukać swojego powołania - dodaje Kacper Chroł także z parafii św. Józefa w Morągu.

Jednego z rekolekcyjnych dni młodzież miała okazję spojrzeć na wiarę w kontekście rozeznawania powołania. - Wiarę jako odpowiedź daną Panu Bogu w kontekście powołania i rozeznawania na czym należy je oprzeć. Papieski dokument wskazuje trzy etapy rozeznawania powołania: rozpoznanie, interpretacja i podjęcie decyzji - wymienia ks. Sławomir. 

Rekolekcje powołaniowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbywają się dwa razy w roku, w czasie ferii i wakacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast