Nasz ksiądz Franciszek

Nowocześnie i ciekawie o założycielu Ruchu Światło-Życie.

Z inicjatywy biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego w katedrze św. Mikołaja w Elblągu można oglądać wystawę o ks. Franciszku Blachnickim (1921-1987). Ruch Światło-Życie przygotował tę interaktywną prezentację w związku z 30. rocznicą śmierci swojego założyciela.

- Wystawa w nowoczesny i bardzo zwięzły sposób przedstawia życie i działalność ks. Blachnickiego. Zastosowane techniki przekazu informacji dostosowane są do odbiorców ze wszystkich grup wiekowych - wyjaśnia ks. Jarosław Łukaszewski, wikariusz elbląskiej katedry.

Plansze multimedialne - elektroniczne lustro, interaktywny segment "Ratuj się" oraz monitor dotykowy - przyciągają młodzież i pokolenie 30+. Przy planszach tradycyjnych (drukowanych) na dłużej mogą zatrzymać się także starsi odbiorcy. Wystawę można oglądać od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu do 2 marca.

- Tytuł prezentacji, "Wychowawca wolnych ludzi", stał się również tłem dla tegorocznych kazań pasyjnych, które duszpasterze parafii katedralnej głosić będą w trakcie nabożeństwa Gorzkich Żali - mówi ks. Jarosław.

Tematy będą dotykać takich kwestii, jak wolność od alkoholu, pieniędzy, kłamstwa, lenistwa, gniewu, narzekania i plotek aż do wolności od samego siebie. Wszystko w oparciu o nauczanie czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku na Śląsku. Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny.

Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..