GN 41/2019 Archiwum

Z roku na rok ładniejsze

Tam konkurują ze sobą najwyższe i najpiękniejsze palmy wielkanocne w regionie.

W tym roku już po raz 11. w parafii św. Jakuba Tolkmicku odbędzie się Regionalny Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. - W zeszłorocznym jubileuszowym konkursie wzięło udział w sumie 26 palm, przygotowanych przez ponad 400 osób - wspomina ks. Józef Grochowski, proboszcz parafii. - Nasze jury miało nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłonić najlepszych.

Także w tym roku tolkmiccy salezjanie zachęcają do nadsyłania swoich zgłoszeń do udziału w plebiscycie. Jak podkreślają organizatorzy do Niedzieli Palmowej zostało jeszcze wprawdzie trochę czasu, ale konkurs zapowiadany jest wcześniej, aby można było dobrze się do niego przygotować.

Biorący udział w poprzednich edycjach podkreślają, że wykonanie naprawdę dużej i pięknej palmy pochłania sporo czasu i wymaga skoordynowanych działań.

- Co roku na naszą palmę składa się co najmniej 250 ręcznie wykonanych kwiatów, poza tym gałązki bukszpanu, trzciny, oraz liczne elementy symboliczne. Do tego kij, sznurki, wstążki. To będzie w sumie ponad 500 różnych części składowych - wylicza Krystyna Czajkowska z Suchacza. Tamtejsze Koło Emerytów i Rencistów rokrocznie z sukcesami bierze udział w tolkmickim konkursie.

- Nie ukrywamy, że, aby wykonać tyle elementów trochę czasu trzeba poświęcić - mówi Iwona Pączkowska - Kiedy przygotowywałyśmy ostatnio następny zestaw ozdób, nawet nie zorientowałyśmy się kiedy okazało się, że jest druga w nocy - śmieje się. Jak przyznają mieszkanki Suchacza wykonanie palmy zajmuje im więc w sumie około trzy tygodnie.

Pierwszy ten konkurs odbył się w Tolkmicku w 2008 roku z inicjatywy ks. Sławomira Szczodrowskiego i obejmował jedynie szkołę podstawową, gimnazjum i przedszkola w Tolkmicku. - Z roku na rok palmy były jednak coraz ładniejsze, dlatego w 2012 roku poszerzyliśmy go o teren miasta i gminy Tolkmicko. Włączyły się inne szkoły i stowarzyszenia - wyjaśnia pani Daniela Bukowska, koordynująca przygotowania do konkursu.

Regulamin konkursu na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL