Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pokazać to z innej strony

Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej zaprasza na wyjątkowe misterium.

Droga Krzyżowa przedstawiana za pomocą światła i cienia, gdzie aktorzy ukryci za białym płótnem odgrywają sceny z ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa, cieszy się od pewnego czasu dużą popularnością. Możemy ją oglądać również w kościołach diecezji elbląskiej. W ubiegłym roku w takim misterium można było uczestniczyć m.in. w parafii św. Brata Alberta w Elblągu.

Tam przedstawienie przygotował Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej. - Zachęceni tym, jak dobrze udało się to w zeszłym roku, postanowiliśmy powtórzyć zorganizowanie tego typu Drogi Krzyżowej - mówi Karolina, reżyser przedstawienia.

Jak wspomina, ubiegłoroczne misterium było bardzo tradycyjne, ograniczało się wyłącznie do scen z wykorzystaniem światłocienia i wiernie pokazywało mękę Pańską. - W tym roku chcielibyśmy zrobić nieco więcej i nieco inaczej - dodaje. Mówi, że nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale zaznacza, że widzowie z całą pewnością będą mile zaskoczeni, bo wiele będzie się działo również wokół samej publiczności.

Dodatkową zmianą jest to, że tym razem akcja przedstawienia będzie rozgrywać się w czasach współczesnych. - Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej przedstawione są w metaforycznej formie, np. jako cierpienia w rodzinie, bólu spowodowanego grzechem pychy, zazdrości czy zapomnienia o innych - wylicza Karolina.

- Postanowiliśmy zmienić tę formę, aby dotrzeć do większej liczby osób, zwłaszcza młodych - wyjaśnia Aleksandra, współautorka scenariusza. Jak wspomina, w ubiegłym roku część z widzów, zwłaszcza spośród młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, twierdziła, że zna tę historię już na pamięć. - Chcieliśmy więc pokazać im to od nieco innej strony, tak, aby nie mogli używać tego argumentu.

- Ostatecznie więc chcielibyśmy, aby nasza Droga Krzyżowa była taką wciągającą promocją wiary - deklarują zgodnie autorki przedsięwzięcia.

Misterium będzie można obejrzeć 16 marca (piątek) o 19.30 w kościele księży salwatorianów w Elblągu przy ul. Częstochowskiej 28.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy