Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pamiętają o bohaterach przejdź do galerii

"Inka" to wzór dla wielu młodych Polaków.

Od złożenia kwiatów pod kamieniem pamiątkowym na skwerze Żołnierzy Wyklętych w Malborku rozpoczęły się oficjalne, miejskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Następnie przeszedł marsz do ronda Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

- Dla mnie - młodego patrioty - dzisiejszy dzień jest tak samo ważny jak Święto Niepodległości. Zostałam tak wychowana, by brać przykład z takich ludzi jak żołnierze niezłomni - mówi Asia, jedna z uczestniczek uroczystości.

Dla Asi najbardziej fascynujące są życiorysy „Inki” i Witolda Pileckiego. - Danuta Siedzikówna kiedy oddała życie walcząc o wolną Polskę była w moim i moich znajomych wieku - dodała.

1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie rozstrzelano siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Wcześniej odbył się pokazowy proces.

Po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziliśmy w 2011 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL