Nowy numer 42/2019 Archiwum

Walczą o odszkodowania

W sklepach pracowało zbyt mało osób i brakowało wózków do przewozu towaru.

Osiem byłych pracownic sklepów Biedronka walczy o odszkodowanie od sieci za naruszanie prawa do bezpiecznych warunków pracy oraz ciężką pracę fizyczną w godzinach nadliczbowych. Sprzedawczynie domagają się odszkodowań w wysokości od 11 do ponad 40 tys. złotych.

Żądają także przeprosin umieszczonych na stronie internetowej sieci sklepów. Sprawa dotyczy lat 1995–2005, a proces rozpoczął się 5 marca w elbląskim sądzie pracy. Na wniosek pełnomocnika byłych pracownic Biedronki proces toczy się za drzwiami zamkniętymi. – Cały czas uważamy, że oni nie rozliczyli się z przeszłością. Tłumaczą się tym, że teraz jest tak dobrze, bo mają wózki, mają dużo ludzi. Jasne. My to widzimy i zgadzamy się z tym. Ale nie można budować zamków na gruzach. Przecież przez 10 pierwszych lat istnienia sieci w Polsce zrobili z zatrudnionych osób niewolników i nigdy za to nie przeprosili – odniósł się do sprawy w styczniu bieżącego roku sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. Wygrana z siecią handlową jest możliwa. Wśród ośmiu byłych pracownic skarżących sklepy jest Bożena Łopacka, która w 2007 roku wywalczyła odszkodowanie za nadliczbowe, niezapłacone godziny pracy. Wtedy – jako przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – sprawie przyglądał się Adam Bodnar, obecny Rzecznik Praw Obywatelskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL