Nowy numer 24/2021 Archiwum

Chodzi o piękno liturgii przejdź do galerii

Był to bardzo ważny dzień nie tylko dla młodzieży.

W parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku trwają przygotowania do uroczystych obchodów 20-lecia istnienia parafii. Wpisała się w nie Msza św., w czasie której młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. 

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski, a za oprawę muzyczną odpowiadali uczestnicy warsztatów muzyki liturgicznej, które rozpoczęły się w sobotę 17 marca.

W parafii powstała grupa, która odpowiada za śpiew w czasie największych uroczystości kościelnych - Triduum Paschalnego, Wielkanocy, święta Zesłania Ducha Świętego.

- Ci ludzie stwierdzili, że fajnie byłoby, gdyby udało się zaprosić kogoś z flagowych muzyków w Polsce i wspólnie popracować nad repertuarem - mówi Grzegorz Dymon, organizator warsztatów.

Z chórzystami ćwiczyła m.in. Urszula Rogala z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była ona odpowiedzialna także za dobór pieśni, jakie uczestnicy warsztatów wykonali w czasie uroczystej Mszy św. z obrzędem bierzmowania. Były to utwory pasujące do wydarzenia oraz niedzielnych czytań.

- Jestem zaskoczona wysokim poziomem chórzystów. Zawsze miło jest, kiedy ludzie, którzy wcześniej się nie znali, przyjeżdżają i wspólnie zaczynają coś tworzyć. Kiedy udaje im się stworzyć harmonię, która bardzo ładnie brzmi - przyznała Urszula Rogala.

W warsztatach wzięło udział ponad 70 osób. Cześć z nich należy do parafii Zesłania Ducha Świętego, inni mieszkają na terenie powiatu malborskiego. 23 osoby przyjechały z parafii św. Alojzego Orione, w której proboszczem był ks. Robert Branicki FDP i parafii Bożego Ciała w Warszawie . Obecnie ks. Robert jest proboszczem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku.

- Te warsztaty to cenne doświadczenie. Śpiewam w chórze w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. Jest tu cały nasz chór - opowiada pani Iza. Zaznaczyła, że ich chór po raz pierwszy wziął udział w tego typu wydarzeniu.  

Chórzyści nauczyli się m.in. skomponowanej przez U. Rogalę pieśni „Miłujcie się wzajemnie”. Ćwiczyli także skomponowaną przez Pawła Bębenka pieśń „Aniele Boży”, ponieważ w parafii posługują Siostry od Aniołów. Nie zabrakło pieśni poświęconej św. Alojzemu Orione - „Uwielbiony bądź Panie mój”.

Współorganizatorami warsztatów byli: Urszula Rogala, Grzegorz Dymon, ks. Piotr Sowiński, Łukasz Rosiak.

Msza św. z okazji 20-lecia istnienia parafii Zesłania Ducha Świętego w Malborku zostanie odprawiona 30 września o 11.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama