Dopiero raczkujemy

Małżeństwa i rodziny potrzebują dobrych, Bożych drogowskazów. Tutaj mogą je znaleźć.

- Ta informacja zastała nas po powrocie z pielgrzymki do Fatimy. To właśnie Matce Bożej Fatimskiej zawdzięczamy ten wymodlony prezent dla Iławy. Nie dowierzaliśmy jak szybko potrafi działać Maryja - śmieje się Andrzej Chołaszczyński, który wraz z żoną Barbarą liderują pierwszemu Duszpasterstwu Rodzin w Iławie.

Jak wspominają małżonkowie, decyzję o powołaniu Okręgowego Duszpasterstwa Rodzin w Iławie i dla Iławy otrzymali 28 sierpnia 2017 roku.

- To wtedy dostaliśmy wiadomość od Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin, ks. Mariusza Ostaszewskiego, że ksiądz biskup powołuje w Iławie Duszpasterza Rodzin - ks. Waldemara Prange, i mamy razem z nim podjąć działania - opowiada pani Barbara.

To właśnie w czasie pobytu w Portugalii modlili się o powstanie takiej wspólnoty. - Z jednej strony chodziło o to, żeby sformalizować dotychczasowe inicjatywy, a z drugiej, widzimy po prostu, że jest na tej niwie wiele do zrobienia. Małżeństwa i rodziny potrzebują dobrych, Bożych drogowskazów - zauważa pan Andrzej.

Jak mówią, już na samym wstępie postawili sobie kilka jasnych celów. Wymieniają wśród nich organizowanie i popieranie rozmaitych inicjatyw prorodzinnych i działań w zakresie obrony życia; podejmowanie i wspieranie inicjatyw w zakresie duszpasterstwa rodzin takich jak: rekolekcje, Msze św. czy nabożeństwa; przygotowania do małżeństwa i ochrony życia.

- Chcemy też współpracować z organizacjami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi wspomagającymi rodzinę oraz utrzymywać kontakty z instytucjami państwowymi, samorządowymi i pozarządowymi, służącymi umacnianiu i rozwojowi rodziny oraz obronie życia - wskazują małżonkowie.

Liderzy przyznają, że Iławskie Duszpasterstwo Rodzin istnieje zaledwie pół roku. - Nie zdążyliśmy jeszcze zbudować prężnej, licznej struktury. Można powiedzieć, że raczkujemy, chociaż mamy swój plan zamierzeń, który staramy się realizować - mówi pani Barbara.

Wśród już dziś regularnie organizowanych przed duszpasterstwo wydarzeń są m.in. Msze Święte (ostatnia niedziela miesiąca, godz. 17.) i adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą dla małżeństw (pierwszy piątek miesiąca, godz. 17.) w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Iławie.

Już wkrótce duszpasterstwo zaprosi małżonków i narzeczonych na rekolekcje w kościele Przemienienia Pańskiego, które w dniach 27-29 kwietnia poprowadzi ks. dr Marek Dziewiecki.

Więcej o iławskiej wspólnocie dla małżonków w "Gościu Elbląskim" na 1 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..