Gorzkie Żale odbywały się przy zapalonych dwunastu świecach, symbolizujących dwunastu apostołów.
Po raz pierwszy od 50 lat w Kwidzynie odbyły się Wielkopostne Rekolekcje Trydenckie. Organizatorem było powołane przez biskupa elbląskiego Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej Diecezji Elbląskiej. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Łukasz Światowski z parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe z Grudziądza. Rekolekcję odbyły się w kaplicy ss. Benedyktynek Misjonarek.
Jak podkreślają przedstawiciele duszpasterstwa, ksiądz Łukasz jest znanym i bardzo cenionym w środowisku trydenckim kapłanem. Jest m.in. jednym z wykładowców na Ars Celebrandi, największych w naszej części Europy warsztatów liturgii tradycyjnej, które co roku odbywają się w Licheniu.
-Jesteśmy niezmiernie wdzięczni biskupowi elbląskiemu za powołanie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w naszej diecezji. Jest to jedno z pierwszych duszpasterstw w Polsce. Biskup nadał nam statut, w którym zezwolił m.in. na prowadzenie rekolekcji. Kapłani w naszym Duszpasterstwie mogą także udzielać w starym rycie popularnie nazywanym trydenckim lub przedsoborowym wszelkich sakramentów m.in. sakramentu Chrztu Św., I Komunii Św. czy sakramentu małżeństwa – mówi Łukasz Chmielewski, jeden z uczestników rekolekcji.
W czasie rekolekcji obok codziennych Mszy świętych trydenckich i nauk odbyła się spowiedź oraz Droga Krzyżowa w języku łacińskim, a także Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo odbywało się przy zapalonych co najmniej dwunastu świecach, które w tradycji trydenckiej symbolizują dwunastu apostołów.
muzyczną w postaci chorałów gregoriańskich zapewniła męska schola cantorum „Spes in virtute” kwidzyńskiego Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Diecezji Elbląskiej, której kantorem jest Szymon Figurski.
W rekolekcjach uczestniczyli wierni tradycyjnej mszy świętej nie tylko z Kwidzyna i diecezji elbląskiej, ale także z diecezji pelplińskiej, bydgoskiej i toruńskiej.