Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tam, gdzie zginął św. Wojciech

Uroczystości odpustowe w sanktuarium w Świętym Gaju odbędą się 28 kwietnia.

Wspomnienie św. Wojciecha, patrona Polski i diecezji elbląskiej, w Kościele obchodzone jest 23 kwietnia.

Św. Wojciech na tereny Prus przybył w 996 roku, by nawrócić żyjących tu pogan. Zginął 23 kwietnia 997 roku w okolicach Świętego Gaju. Sanktuarium św. Wojciecha ustanowił tam 9 maja 1986 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. Świątynia, w której obecnie modlą się mieszkańcy wsi i pielgrzymi, została wybudowana w 1865 roku w miejscu wcześniejszego, spalonego kościoła.

Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium w Świętym Gaju odbędą się w sobotę 28 kwietnia. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Jacek Jezierski, a homilię wygłosi ks. kan.  Andrzej Kilanowski.

Na uroczystości odpustowe, od lat przybywają pielgrzymi z całej diecezji, wielu z nich w grupach zorganizowanych.

Piesza pielgrzymka z Prabut do Świętego Gaju wyruszy już w piątek 27 kwietnia. Wyjście ok. godziny 16. Również w piątek rozpocznie się XIII Rajd Szlakiem św. Wojciecha organizowany przez Klerycki Krąg Akademicki "Gutta" im. bł. ks. phm. S.W. Frelichowskiego. W sobotę, w trasie, harcerze dołączą do pielgrzymów idących z Elbląga.

Grupy z Elbląga do Świętego Gaju wyjdą o 6.30. Zbiórka przy katedrze św. Mikołaja.  

47 kilometrów do pokonania będą mieć pątnicy, którzy do Świętego Gaju wyruszą rowerami z Morąga. Organizatorem pielgrzymki jest parafia Trójcy Przenajświętszej.

Rozpoczęcie uroczystości odpustowych w Świętym Gaju - godzina 15.

Zobacz także: Święty Gaj - uroczystości odpustowe
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL