Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ze Skandynawii do Malborka przejdź do galerii

Artyści ze Szwecji zaśpiewali w kościele św. Jana Chrzciciela.

Choć tytuł koncertu Kameralnego Chóru Uniwersytetu w Pitea brzmiał "Skandynawska Muzyka Sakralna" przybyli do świątyni usłyszeli również utwory nawiązujące do skandynawskiego folkloru.

Kameralny Chór Uniwersytetu w Pitea powstał w 1990 roku. Artyści dotychczas nagrali kilka płyt i występowali przed publicznością w wielu krajach. W ubiegłym roku zaśpiewali m.in. w Iranie.

Repertuar chóru jest szeroki - od muzyki dawnej przez barok, klasycyzm, romantyzm, aż do współczesności.

Wykonują utwory znane, a także te napisane specjalnie dla nich. Jeden z takich utworów zaśpiewali w Malborku. Była to pieśń nawiązującą do folkloru lapońskiego. Wiosna tam budzi się bardzo gwałtownie i trwa niezwykle krótko. W piosence melomani usłyszeli odgłosy przyrody. Co więcej Erik Westberg, dyrygent, zaprosił także publiczność do włączenia się w wykonanie jej. Zgromadzonym w kościele św. Jana dał wyraźny sygnał, kiedy sami mieli zacząć naśladować odgłosy zwierząt.

Dwie ostanie pieśni, w czasie malborskiego koncertu, goście ze Szwecji wykonali wspólnie z chórem Lutnia. Zaśpiewali m.in. „Ubi caritas est”. Podczas wspólnego śpiewu dyrygowała Bożena Balcarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama