Nowy numer 03/2020 Archiwum

Znaki naszej gminy przejdź do galerii

Bp Jacek Jezierski poświęcił herb gminy Milejewo.

- Gmina Milejewo określa dzisiaj na nowo swoje symbole - znaki swej tożsamości, rozpoznawcze, identyfikujące. Taki jest sens odcisku pieczęci, herbu i flagi. Będą to znaki naszej gminy, nasze znaki rozpoznawcze. Was, mieszkających tu, mających tu domy, gospodarstwa, zakłady produkcyjne - powiedział bp Jacek Jezierski w czasie uroczystej Mszy św., podczas której poświęcił herb, flagę i pieczęcie z symbolem gminy.

- Żyjemy w czasie wolności. Możemy posiadać własne znaki. Możemy je sobie wybierać, określać, nadawać. To jest łaska, przywilej czasu wolności. Nie obce znaki, narzucone, ale nasze - wybrane, legalnie stanowione przez naszych reprezentantów - tłumaczył biskup elbląski.

Miejscowość Milejewo ustanowili Krzyżacy na prawie chełmińskim w XIV wieku. W tym samym czasie wybudowano miejscową świątynię, której do czasów reformacji patronował św. Bartłomiej Apostoł.

Od połowy XVI wieku, aż do zakończenia II wojny światowej, parafia miała charakter ewangelicki, a w świątyni odprawiano nabożeństwa luterańskie.

Po zakończeniu II wojny światowej w Milejewie zamieszkali przesiedleńcy m.in. z kresów wschodnich Rzeczpospolitej. Kościół przejęli katolicy. Struktury parafialne odbudował bp Józef Drzazga, biskup warmiński, w 1972 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama