Duch Święty prowadzi

Kiedy powstała Odnowa w Duchu Świętym?

W Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbyła się konferencja „Duch Święty - moc z wysoka”. Jej organizatorem była Elbląska Szkoła Biblijna i Studenckie Koło Naukowe „Pomesania”.

Podczas spotkania kleryk Damian Sikorski przedstawił zarys historii katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce i na świecie.

W 1886 roku s. Elena Guerra, włoska zakonnica, poczuła wewnętrzne przynaglenie, by rozpowszechniać w Kościele nabożeństwo do Ducha Świętego. O przypomnienie nauki o Duchu Świętym poprosiła papieża Leona XIII, do którego napisała łącznie 12 listów.

W tym samym czasie karmelitanka św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, znana jako Mała Arabka, miała taką samą intuicję i krzewiła nabożeństwo do Ducha Świętego. Małą Arabkę kanonizował papież Franciszek 17 maja 2015 roku.

5 czerwca 1895 Leon XIII wprowadził świąteczny okres modlitwy do Ducha Świętego, który trwał do Pięćdziesiątnicy. Dwa lata później - 9 maja - opublikował encyklikę poświęconą Duchowi Świętemu - "Divinum illud munus".

Dzień, który uważany jest za początek chrześcijaństwa charyzmatycznego to 1 stycznia 1901 roku. Tego dnia po długim czuwaniu modlitewnym, grupa studentów Metodystycznej Szkoły Biblijnej z pastorem Charlesem Parhamem doświadczyła chrztu w Duchu Świętym. Miało to miejsce w Topeka w stanie Kansas w USA. Było to pierwsze udokumentowane wylanie Ducha Świętego.

Ożywienie charyzmatyczne w kościele katolickim zawdzięczamy II soborowi watykańskiemu. Już w wigilię jego otwarcia (1962 r.) z inicjatywy Jana XXIII w Kościele odmawiana była modlitwa: „Panie odnów w naszych czasach Twoje cuda, jak w Nową Pięćdziesiątnicę.”

W Polsce początki Odnowy w Duchu Świętym sięgają 1975 roku. Pierwszymi jej propagatorami byli m.in.: ks. Marian Piątkowski, bp Bronisław Dąbrowski, o. Adam Szulc, ks. Franciszek Płonka, kard. Stanisław Nagy, ks. Franciszek Blachnicki, dziś już sługa Boży.

Pierwszą wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym założył ks. Marian Piątkowski w maju 1976 roku w Poznaniu. Wspólnota istnieje do dziś. 

Co pięć lat w Polsce odbywa się kongres Odnowy w Duchu Świętym. Pierwszy odbywał się od 14 do 15 października 1983 roku w Częstochowie pod hasłem „Otrzymacie Jego moc”. Co roku zaś członkowie Odnowy przyjeżdżają na Jasną Górę, by wspólnie uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu.

W 2012 roku w Polsce powstał projekt ewangelizacyjny „Młodzi młodym”, którego celem jest ewangelizacja młodzieży i wprowadzenie jej w doświadczenie chrztu w Duchu Świętym.

Duch Święty prowadzi   Elbląg; 12.05; konferencja „Duch Święty - moc z wysoka” Agata Bruchwald /Foto Gość - Dla mnie Odnowa w Duchu Świętym to niepowtarzalne, radosne i głębokie doświadczenie dialogu z Bogiem, który prowadzi do nawrócenia każdego z nas. Prowadzi do odnowy Kościoła i ożywienia jego misji w świecie. Z licznych świadectw osób, które brały udział w spotkaniach Odnowy wynika, że doświadczyli oni wielkiej miłości Pana Boga oraz żywego spotkania z Nim - podsumował swoje wystąpienie kl. Damian Sikorski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..