Nowy numer 39/2023 Archiwum

Gdybyście nie przekazali nam wiary… przejdź do galerii

Święcenia diakonatu przyjęło pięciu akolitów.

Tuż po przyjęciu święceń diakoni serdeczne "Bóg zapłać" powiedzieli wielu osobom. Bp. Janowi Styrnie za przewodniczenie Mszy św., rektorom i wykładowcom Wyższego Seminarium Duchownego za lata formacji.

Za przykład, słowa pouczenia, wsparcia, modlitwę podziękowali swoim proboszczom i profesorom. - Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile od was otrzymujemy. Przecież nie mamy innych ludzkich wzorców posługi niż wasze życie. Patrząc dziś na nas wracacie pewnie do chwili, kiedy to wy przyjmowaliście swoje święcenia. Wierzymy, że wasza tu obecność - na tej uroczystości - pobudzi nas do gorliwej posługi - powiedział dk. Maksymilian Ślizień, w imieniu diakonów.

- Kochani rodzice - droga rodzino - razem czekaliśmy na ten dzień, który jest zakończeniem pewnego etapu przygotowania do kapłaństwa. Bez was, bez przekazania nam wiary, bez waszego wsparcia, waszej modlitwy, mimo wszelkich form troski o nas, nie byłoby nas tutaj dzisiaj - usłyszeli rodzice i najbliżsi diakonów.

Homilię podczas Mszy św. z obrzędem święceń diakonatu wygłosił bp Jan Styrna. - Pan Jezus do was dziś przyjdzie. On wam przekazał swoje słowo. Pan Jezus modli się za was, aby was Ojciec Niebieski uświęcił w prawdzie - usłyszeli diakoni.  

Bp Styrna zwrócił uwagę, że w trakcie obrzędów ważnym gestem jest przekazanie księgi Ewangelii. Każdy z wyświęcanych podchodzi do biskupa, otrzymuje księgę i słyszy słowa: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś, wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co wierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczał”.

- Aby wierzyć, nauczać, to pełnić, żeby samemu dobrze przekazywać - to myślę - że najpierw trzeba być samemu dobrym odbiorcą Bożego słowa. Odbiorcą, który jest wdzięczny Bogu za tych, którzy mu słowo Boże przybliżają. Odbiorcą, który chce jak najpełniej je pojąć i przyjąć – wymieniał bp Jan, i dodał, że trzeba także słuchać kazań innych. 

- Ten będzie dobrze przekazywał słowo Boże, kto dziś słowem Bożym napełnia swój umysł i serce. I chce napełnić nim całe swoje życie - zaznaczył bp Styrna.

Święcenia diakonatu w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, 25 maja, przyjęli akolici: Michał Budek, Piotr Chmura, Marcin Dopierała, Damian Sikorski, Maksymilian Ślizień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast