Nowy numer 48/2023 Archiwum

Żeby lepiej żyć

Poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu „Ośmiu wspaniałych”.

Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu wspaniałych” obywa się w 85 miastach. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1993 roku, a Elbląg przyłączył się do niego w 1998 roku. Tegoroczna gala była więc jubileuszową. 

Konkurs odbywa się na dwóch szczeblach - lokalnym i ogólnopolskim. W ciągu minionych 20 lat cztery młode osoby z Elbląga były laureatami ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu wspaniałych”.

Pierwszym z nich był Krzysztof Grablewski. Tytuł ten zdobył w 2002 roku. - Najbardziej w pamięci zapadła mi nie akcja, ale systematyczna praca w hospicjum. W miejscu, w którym spotkałem się z cierpieniem, śmiercią, ale to doświadczenie wspominam jako bardzo ważne w moim życiu. Wszyscy się z tym spotykamy, a nie jesteśmy w stanie do końca tego oswoić. To doświadczenie kształtowało mnie i pomogło mi w dorosłym życiu - powiedział K. Grablewski, prezes Fundacji Elbląg, pracownik uczelni wyższej.

Żeby lepiej żyć   Ośmiu wspaniałych z Witoldem Wróblewskim, prezydentem Elbląga; 29.05.2018 Agata Bruchwald /Foto Gość

W tym roku laureatami nagrody „Ośmiu wspaniałych” zostali: Albin Ciesielski, Aleksandra Czerwińska, Agnieszka Szturo, Kacper Gwóźdź, Karolina Jędrzejewska, Natalia Zielińska, Patryk Pieczarka, Justyna Bożyk. Wyróżnieni to Hubert Sroka, Patryk Kozioł.

Dla Kacpra, maturzysty z IV LO, wyróżnienie to jest podziękowaniem za całe dotychczasowe zaangażowanie w wolontariat.

- Kiedy pomagam jestem szczęśliwy. Szczególną radość daje mi poczucie, że mogę przyczynić się do tego, aby ten świat był jeszcze lepszy. Myślę, że z wolontariatem będę związany do końca życia. Jest to moja wyjątkowa pasja, która pozwala lepiej żyć - opowiada Kacper i zapewnia, że wolontariat będzie miał duży wpływ na wybór studiów, bo ukształtował jego światopogląd.

Wielka ogólnopolska gala kończąca tegoroczną edycję konkursu odbywać się będzie od 8 do 10 czerwca w Trzebiatowie. Elbląg reprezentować będzie Patryk Pieczarka. Do Trzebiatowa nie pojedzie jednak sam, wybiorą się z nim tam pozostali laureaci lokalnej edycji konkursu.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy