Nowy numer 49/2023 Archiwum

Jak być sługą?

Kończy się rok formacyjny Domowego Kościoła.

Już 9 czerwca w Pasłęku małżeństwa należące do Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej, spotykają się na tzw. zakończeniu roku formacyjnego. Jest to czas nie tylko wspólnej modlitwy, ale i zabawy. W pikniku uczestniczą nie sami, ale z dziećmi.

Zakończenie roku formacyjnego to wydarzenie umowne. Odbywa się ono, ponieważ małżeństwa ze wspólnoty zakończyły spotkanie w kręgach, które odbywały się w czasie minionych 10 miesięcy. - W czasie wakacji nie spotykamy się, ale nie dlatego, że się nie formujemy. Wakacje to szczególny czas na odbycie rekolekcji - zaznacza Andrzej Omieczyński, który wraz żoną Bernadettą tworzą parę diecezjalną.

Miniony rok formacyjny upłyną pod hasłem „Sługa Niepokalanej”. Osoby należące do Ruchu Światło-Życie poznawały sługę Bożego Franciszka Blachnickiego, by móc jeszcze mocniej swoim życiem go naśladować i iść zgodnie z tym, czego nauczał.

- Większość poruszanych w tym roku tematów dotyczyła właśnie służby - opowiada Grzegorz Jabłoński, z DK rejon Elbląg-Północ. - Zastanawialiśmy się jak postrzegamy służbę, w jaki sposób sami służymy i jak postępować, aby być sługą. Być sługą w Kościele, w rodzinie, w parafii czy w swoim środowisku - wyjaśnia.

Nowy rok formacyjny dla ruchu rozpoczyna się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wspomniane już rekolekcje wakacyjne odbywają się w świetle kolejnego roku formacyjnego, którego hasło brzmi „Młodzi w Kościele”. Nawiązuje ono do XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, który w październiku odbędzie się w Rzymie.

Ponadto w minionym roku jeden krąg - morąski - usamodzielnił się, a pięć rozpoczęło czas pilotażu. Obecnie poznają wspólnotę, by zdecydować, czy usamodzielnią się, czy rezygnują.

Zainteresowanie wspólnotą, jak ocenia para diecezjalna, jest. Czasami nawet oddolne, bo ludzie sami się zgłaszają się i proszą o znalezienie pary, która pomoże im w założeniu kręgu.

Dużo więcej na temat formacji w Domowym Kościele w "Gościu Elbląskim" na 17 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy