Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wspólnota ewangelizująca i ewangelizowana

– Zadaniem synodu jest rozeznawanie zamysłu Bożego wobec historii oraz wobec nas samych – powiedział bp Jacek Jezierski.

Wykład Krzysztofa Tomasika z Katolickiej Agencji Informacyjnej „Sytuacja Kościoła we współczesnym świecie” był jednym z punktów IV sesji plenarnej I Synodu Diecezji Elbląskiej. Spotkanie odbyło się w Iławie.

– Prowadzony przez papieża Franciszka nasz dzisiejszy Kościół jest całkowicie rozumiany w duchu Soboru Watykańskiego II jako wspólnota ewangelizująca i ewangelizowana, jako komunia ludzi umieszczona w wymiarze nadprzyrodzonym, u źródła której leży ścisła, osobista więź człowieka z Bogiem, bez której nie ma Kościoła – mówił Krzysztof Tomasik. Prelegent przypomniał, że papież wielokrotnie wskazywał, iż jeśli Kościół nie służy zbawieniu człowieka, to nie służy niczemu. Na Kościół musimy spojrzeć przez pryzmat Ducha – Pięćdziesiątnicy, która jest u początku jego powstania. – Granica między Kościołem a nie-Kościołem jest nie tyle wyznaczona metrykami chrztu czy deklaracjami w różnych dokumentach, lecz przede wszystkim przebiega w nas samych. Kościół wyrasta z Ducha i w pewnym sensie jest Duchem, dlatego każdy z nas powinien codziennie stawać się bardziej Kościołem Jezusa Chrystusa – przekonywał K. Tomasik. W dalszej części wykładu prelegent zwrócił uwagę, że obecnie wiele mówimy o laicyzacji, zeświecczeniu kultury, religijnej obojętności. W szkole zamiast religii chrześcijańskiej proponuje się religioznawstwo, atakowane jest małżeństwo i życie. – Od lat mówimy o kryzysie Kościoła, a skoro tak mówimy, to ten kryzys dotyczy nas osobiście, jako jego członków – wskazał K. Tomasik i dodał, że ten kryzys można rozpatrywać z różnych punktów widzenia. – Jest jeden rodzaj kryzysu Kościoła, który nas dotyczy, a na który prawie w ogóle nie zwracamy uwagi. Uważamy się za członków Kościoła – deklarujemy to – ale ten Kościół jest jakoś daleko ode mnie. Nie jest moją wewnętrzną rzeczywistością. Myśląc o Kościele, nie myślę o sobie. Myślę o innych, tych, co chodzą do kościoła, o księżach, zakonnikach, zakonnicach, hierarchii, papieżu. Kościele obejmującym cały świat, ale nie o sobie – że sam jestem Kościołem. Dlatego to chyba jest największy kryzys Kościoła, że nie jest on w każdym z nas – wskazał K. Tomasik. Sesję poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Jacek Jezierski. – Gromadzi nas na synodzie poczucie współodpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość Kościoła w naszych środowiskach oraz w świecie. Istnieje dzisiaj silna tendencja do układania codzienności bez uwzględniania jej wymiaru pionowego, bez odniesienia do Boga i do Ewangelii Jezusa Chrystusa. Grozi nam zobojętnienie religijne i zapomnienie o Bogu na co dzień, ale i w najważniejszych chwilach naszego życia, gdy dokonujemy podstawowych wyborów i rozstrzygamy na całe lata nasze sprawy – powiedział podczas homilii biskup elbląski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama