W bibliotece o kompozytorach

O Fryderyku Chopinie opowiadać można długo.

W Bibliotece Elbląskiej w czwartek 21 czerwca odbył się pierwszy wykład w ramach cyklu spotkań z muzyką wielkich kompozytorów. O Fryderyku Chopinie opowiedział Jan Brzozecki, wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku, jednego z najstarszych festiwali organowych w Polsce.

- Ważne jest, abyśmy umieli cenić tych, którzy zrobili wiele dla Polski - mówił J. Brzozecki. 

Muzyka Fryderyka Chopina pokazywała światu, że Polska ma genialnego kompozytora. - Mamy człowieka, który potrafi w sercach ludzi - niezależnie od tego, gdzie się znajdują, czy to w Krakowie, Wilnie, Lwowie, czy też w innym miejscu - otwierać polską duszę - sprecyzował prelegent.

W 2010 roku, czyli w 200. rocznicę urodzin kompozytora, ukazała się książka „Duchowość Chopina” Jerzego Klechty. To wydawnictwo, w dużej mierze było inspiracją dla Jana Brzozeckiego w przygotowaniu opowieści o Chopinie.

- Myślę, że Chopin to taki wielki człowiek, który od zawsze czuł się Polakiem. Kiedy był młodym chłopcem, uczył się w liceum. A w wakacje jeździł do swoich przyjaciół na wieś. Bywał na weselach, słuchał różnych piosenek. Zapamiętywał je. Po 21. roku życia, kiedy na stałe wyjechał z Polski, tęsknota za ojczyzną - tak jak u Mickiewicza - zaowocowała pięknymi utworami - mówił J. Brzozecki i ocenił, że muzykę Chopina bez problemu rozpoznaje każdy.

Spotkania z muzyką wielkich kompozytorów do Biblioteki Elbląskiej powrócą po wakacjach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..