Nowy numer 38/2021 Archiwum

Spotkanie ze św. Stanisławem Kostką

W Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbyły się kolejne rekolekcje powołaniowe.

Patronem tegorocznych, letnich rekolekcji powołaniowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu był św. Stanisław Kostka. Wybór nie był przypadkowy, bo to właśnie temu młodemu szlachcicowi, patronowi polskiej młodzieży, w Kościele w Polsce poświęcony jest rok 2018.

- Podczas rekolekcji przypatrujemy się św. Stanisławowi Kostce pod kątem jego życia, świętości, a także posłuszeństwa Panu Bogu, które dokonało się w jego wypełnieniu woli Bożej - powołaniu zakonnym, relacji, którą miał z Panem Bogiem – opowiada ks. Sławomir Milde, prowadzący rekolekcje. Św. Stanisław towarzyszy grupie także w relikwiach, które w czasie rekolekcji znajdują się w seminaryjnej kaplicy.

Wakacyjne rekolekcje powołaniowe rozpoczęły się 23 - i trwały do 27 - czerwca. Wzięło w nich udział 14 rekolektantów. Najmłodsi to 15-latkowie. Przyjechało także dwóch maturzystów i osoby, które egzamin dojrzałości zdały już jakiś czas temu.

Emanuel Okrój z parafii św. Anny w Sztumie po krótkiej przerwie wrócił na rekolekcje. - One mają swojego ducha, że chce się tu wracać - mówi. Emanuel zdecydował się wziąć udział w rekolekcjach przede wszystkim ze względu na temat dotyczący nieposłuszeństwa i posłuszeństwa oraz postać, która im towarzyszyła.

Słuchając o św. Stanisławie uczestnicy rekolekcji zastanawiali się, jak różne sprawy wyglądają w ich życiu. Jedną z nich jest przyznawanie się do Pana Boga w różnych okolicznościach. Modlitwa przed posiłkiem - gdy nikt nie widzi, nie mam problemu; przeżegnać się, gdy ktoś jest obok - czy to wypada?

- O rekolekcjach opowiadał mi Emanuel. Nie żałuję, że zdecydowałem się tu przyjechać - mówi Michał Gorczyński z parafii Miłosierdzia Bożego w Malborku. - Plan jest bardzo intensywny. Są luźniejsze zajęcia i spotkania wypełnione ważnymi treściami. W czasie jednej z konferencji padło pytanie: „Słuchamy, ale czy słyszymy?”. Zdałem sobie wtedy sprawę, że często słucham - Bóg do mnie mówił - ale czy przekładam to na swoje życie? - zastanawia się Michał.

Spotkanie ze św. Stanisławem Kostką   Rekolekcje powołaniowe w WSD w Elblągu; 23-27 czerwca 2018 Agata Bruchwald /Foto Gość

Rekolektanci podczas kilku dni spędzonych w seminarium przyglądali się swojemu powołaniu do świętości, zastanawiali się nad tym, czym jest posłuszeństwo i jak je realizować w swoim życiu - powołaniu. Zatrzymali się także nad zagadnieniem samego rozeznawania powołania i tego, jak wywnioskować, która droga jest dla nich właściwa.

- Zdałem maturę, muszę się zastanowić nad tym, co chcę dalej robić - opowiada Karol Palczewski z parafii bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku. - Gdy tu pierwszy raz przyjechałem, byłem niepewny. To było na próbę. Teraz wróciłem z konkretnymi pytaniami i dostaję na nie odpowiedzi - przyznaje Karol.

Rekolektantom towarzyszyły słowa: „Nieposłuszeństwo wobec ojca posłuszeństwem wobec Ojca”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama