Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pielgrzymka jest dla każdego

Kiedy jedzie się do Matki Bożej, odległość nie przeraża. Nawet ponad 500 kilometrów, które trzeba pokonać rowerem.

W tym roku rowerowa pielgrzymka z Elbląga na Jasną Górę wyruszy po raz dziewiąty. Ks. Krzysztof Sękuła, kierownik pielgrzymki, opowiadając o przedsięwzięciu, nawiązuje do pewnej historii sprzed roku, kiedy to pielgrzymowało 129 osób.

Jednym z pielgrzymów był ateista. Zapisując się - przez internet - myślał, że będzie to rajd rowerowy. Nie był na spotkaniu organizacyjnym, a więc nie miał pojęcia o charakterze wyprawy. Dopiero podczas postoju, gdy pątnicy zaczęli się modlić, a on usłyszał modlitwy poranne i Godzinki o  Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, zapytał: „Co się tu dzieje?”. Wytrwał do końca. W trasie miał dużo czasu ma przemyślenia, w tym roku również planuje jechać. 

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku pątnicy do Matki Bożej wyruszą 5 sierpnia po Mszy św. odprawionej w kościele Miłosierdzia Bożego w Elblągu. Przez kolejne dni towarzyszyć im będzie hasło „Weźmijcie Ducha Świętego”.

- Katechezy będą dotyczyć roli Ducha Świętego w naszym życiu. Zawierzenia się Mu i wzywania Go każdego dnia, o czym bardzo rzadko pamiętamy. Chodzi o otwarcie się na działanie Ducha Świętego w naszym życiu - tłumaczy ks. Krzysztof.

Dzień pielgrzyma zaczyna się o godz. 7 Mszą św. Później jest śniadanie, sprzątanie, pakowanie. Ok. godz. 9, gdy wszystko jest na swoim miejscu, grupy wyruszają. Jaką ok. 45 minut i mają postój, czyli czas modlitwy i odpoczynku.

Codziennie pątnicy modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitwą różańcową w różnych intencjach - nie tylko pielgrzymów, ale i osób, które o tę modlitwę prosiły.

- Po pielgrzymce ludzie dziękują nam za modlitwę, bo ich prośby zostały wysłuchane - mówi ks. Krzysztof.

Pątnicy dzień kończą, śpiewając Apel Jasnogórski. Jest to czas, kiedy duchowo łączą się z Jasną Górą oraz pielgrzymami elbląskiej pielgrzymki pieszej. - Oni z pewnością łączą się z nami. Jesteśmy jedną wielką pielgrzymkową rodziną - zaznacza ks. Krzysztof.

Chętni, żeby w sierpniu rowerem wyruszyć do Matki Bożej, wciąż mogą się zapisywać. Kontakt ks. Krzysztof Sękuła - tel. 515 164 250; pan Jarosław - tel. 504 747 858. Szczegółowe informacje: www.ryjewo-kozal.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast