Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Pospolite ruszenie dla zabytku

Zabytkowy dom podcieniowy z XVIII wieku w Kamionku Wielkim stał opuszczony i zaniedbany. Mimo upomnień konserwatora popadał w ruinę. Dzięki mieszkańcom okolicy ma jednak szansę znów stać się perełką tych terenów.

Jak podkreślają mieszkańcy, tak naprawdę prac, które mogą wykonać sami wokół tak cennego zabytku, nie ma aż tak wiele. - W jedną z ostatnich sobót udało nam się zorganizować akcję pn. "Malujemy płot dla domu podcieniowego" - opowiada Jadwiga Hirko, mieszkanka sąsiadującego z Kamionkiem, Jagodna. Akcja rozpoczęła się wczesnym przedpołudniem, a do prac stawiło się kilkunastu chętnych. - To, co udało się zrobić tego dnia niewielkiej grupie przyjaciół tego domu i sąsiadom, to wyrównanie terenu po obu stronach płotu, pomalowanie prawej strony, wykoszenie terenu wokół domu i ogniska. W porze obiadu była grochówka, a na deser drożdżówka - opowiada pani Jadwiga.

Marzeniem Mai jest przywrócenie całego gospodarstwa do wyglądu z czasów jego świetności. - Takie domy podcieniowe były zawsze centrum życia w podelbląskich miejscowościach - opowiada. - Chciałabym, aby ludzie mogli tu przychodzić, popatrzeć na to i - tak, jak mieszkający tu wcześniej - być z tego dumni. We wnętrzu chciałabym odtworzyć umeblowanie charakterystyczne dla bogatego chłopskiego domu z XVII czy XIX wieku. Na pewno więc staną tam skrzynia posażna, kredens, szafa, ława i oczywiście musi być tam kuty zegar - snuje plany.

- To jednak jest odległa przyszłość - przerywa po chwili. Obecnie, jak mówi, chce się skupić na wspomnianej wcześniej pracowni. Tu także liczy na wsparcie okolicznych mieszkańców. - Będziemy więc wspólnie pisać dla niej nowy kosztorys, szukać konkurencyjnej ekipy budowlanej, mającej doświadczenie w pracach przy zabytkach. I pisać wnioski o dofinansowanie do ministerstwa - wylicza.

"Pospolite ruszenie" cieszy, ale nie wystarczy. - Prawda jest taka, że wszystkie tego rodzaju obiekty, które zostały z sukcesem wyremontowane, korzystały z dotacji państwa, ministerstwa, województwa - wskazuje M. Pietrasik. - Dlatego mam nadzieję, że za którymś razem i tam dostrzeżone zostanie, że dom w Kamionku Wielkim jest naprawdę unikatowym zabytkiem i warto wspomóc jego odbudowę - podkreśla.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Constance
    13.07.2018 21:01
    Fajny tekst o podcieniu w Kamionku Wielkim. Znam Maję, jej milosc do Żulaw, podcieni i tego sczegolnoe domu powoduje ze wbrew wszystkiemu walczy o to aby ten piekny dom o imieniu Elfrida ratowac. Za namowa przyjaciol zalozyla zbiorke aby zebrac fundusze na odtworzenie drewnianego szkieletu. Potrzeba min.70 tys. Dla jednej osoby to fortuna. Ale jest mozliwosc wspolnie te kwote uzbierac -kazda drobna nawet sume mozna wplacic tutaj: https://zrzutka.pl/6yy4zx My przyjaciele domu prosimy Was o wsparcie, Zulawy zasluguja na wiecej niz umieranie w ciszy ich wspanialej spuścizny. Jeszcze mozemy cos uratowac.
    doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL