Nowy numer 49/2023 Archiwum

Ważna jest każda książka

Dzięki pomocy z Polski dzieci w Niemenczynie mogą uczyć się w pięknej szkole.

Książki, do biblioteki Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie na Litwie w czerwcu po raz kolejny zawiózł Jan Brzozecki, mieszkaniec Elbląga. Możliwe to było dzięki Bibliotece Elbląskiej, która przekazała publikacje.

Kolejne egzemplarze pan Brzozecki na Litwę zawiezie we wrześniu. Obecnie zbiera książki od osób, które chciałby przekazać cześć swojego księgozbioru młodzieży. 

W placówce uczy się 540 uczniów w 12 klasach. Większość z nich to Polacy. Lekcje odbywają się w językach: polskim, litewskim i rosyjskim.

- Współcześnie młodzież nie bardzo garnie się do czytania książek, ale literatura programowa zawsze była i jest potrzebna. Są książki, która trzeba przeczytać, chcąc zdać maturę - mówi Tadeusz Grygorowicz, dyrektor gimnazjum w Niemenczynie.

W tym roku na czas wakacji szkoła nie została zamknięta - trwa w niej remont. Grono pedagogiczne i uczniowie ucieszyliby się także, gdyby ktoś chciał im przekazać zeszyty, bloki, długopisy itp. - Każda pomoc z Polski jest mile widziana. Przyjmiemy wszystko, co tylko państwo będą chcieli nam przekazać - kontynuuje pan dyrektor.

- Nasza szkoła jest bardzo piękna. Gdy tylko rozpocząłem tu pracę w od razu zauważyłem, że jest to możliwe dzięki pomocy z Polski. Dlatego mamy sprzęt komputerowy i multimedialny - opowiada Mariuš Tumaš, nauczyciel, administrator strony internetowej szkoły.

Szkoła w Niemenczynie istnieje od ponad 150 lat. Uczą się w niej przede wszystkim dzieci z polskich i mieszanych rodzin.

Uczniowie gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego wykorzystują każdą okazję, żeby poznawać Polskę. W maju w Niemenczynie odbył się XXI Festiwal Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie”.

Występy artystyczne przygotowane m.in. przez młodzież szkolną poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła.

Osoby, które chciałby przekazać książki albo przybory szkolne polskiej placówce w Niemenczynie, proszone są o kontakt z redakcją "Gościa Elbląskiego". Nasz e-mail: elblag@gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy