Nowy numer 48/2023 Archiwum

Róże dla Pana Jezusa przejdź do galerii

Parafianie podziękowali ks. Czesławowi Drężkowi za 40 lat obecności wśród nich.

Ks. kan. Czesław Drężek połowę swojego dotychczasowego życia spędził w Zielonce Pasłęckiej. 40 lat temu został mianowany proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela.

Z tej okazji w niedzielę 22 lipca ks. proboszcz Karol Dąbrowski wspólnie z parafianami zorganizowali uroczystość jubileuszowe, które połączone były z 80. urodzinami emerytowanego proboszcza z Zielonki Pasłęckiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. kan. Czesław, a homilię wygłosił ksiądz proboszcz.

- Myślę, że ks. Czesław jest dziś bardzo szczęśliwy, a bardziej od niego szczęśliwy jest Pan Jezus. Przed ołtarzem postawiliśmy 80 przepięknych, czerwonych róż. Dodatkowo umieściliśmy liczbę - 80, żeby nikt nie miał wątpliwości, co nas tu zgromadziło. Te 80 róż można podzielić na połowę, bo 40 lat z 80 ks. Czesław spędził tu - w Zielonce Pasłęckiej. Te róże postawiliśmy przed ołtarzem, bo one nie są dla ks. Czesława. One są dla Pana Jezusa Miłosiernego z Tarnorudy - mówił ks. Karol Dąbrowski.

Gdy ksiądz proboszcz zamieszkał w Zielone Pasłęckiej, parafianie opowiadali mu o cudownym wizerunku Chrystusa Miłosiernego, który przybył z nimi z Wołynia.

Niestety zaginął i nikt nie wiedział, gdzie on jest. Ks. Czesław rozpoczął poszukiwania. Obraz odnalazł w klasztorze sióstr terezjanek w Ostródzie.

Od 8 marca 1987 roku obraz Chrystusa Miłosiernego znajduje się w kościele w Zielonce Pasłęckiej, a świątynia została ogłoszona diecezjalnym sanktuarium Chrystusa Miłosiernego.

Historia obrazu TUTAJ

Jubilatowi życzenia złożyli członkowie orkiestry i grupy teatralnej, ministranci, chórzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych.

W imieniu parafian życzenia ks. kan. Czesławowi złożyli Halina Gajownik i Zbigniew Ignasz.

- Ksiądz to przewodnik, daje nadzieję i wsparcie. Często tak potrzebne słowa otuchy. Uczy radą - mówiła pani Halina i dodała, że kapłan jest obecny w najważniejszych chwilach życia człowieka. W czasie chrztu, Pierwszej Komunii Świętej, ślubu i pogrzebu.

- Szanowny księże, jesteś z nami 40 lat, poświęciłeś połowę swojego życia, aby służyć nam - parafianom w różnych sytuacjach życiowych. Serdecznie za to wszyscy ci dziękujemy - zaznaczyła pani Halina.

Nie zabrakło życzeń wyśpiewanych. Członkowie chóru wykonali piosenkę „Upływa szybko życie”. Ostatnią zwrotkę: „A jeśli jesteś z nami, bo przecież kochasz nas, życzenia ci składamy w jubileuszu czas” - wykonali wspólnie wszyscy zgromadzenie w świątyni. Tekst został wydrukowany w biuletynie parafialnym.

- Jestem mile zaskoczony, bo ja tej uroczystości nie przygotowywałem. Wiadomo, że pewna satysfakcja jest. To dzięki proboszczowi, to on wyszedł z inicjatywą. Dobry jest tu proboszcz, bardzo dobry człowiek - powiedział ks. kan. Czesław Drężek.

Apostolskiego błogosławieństwa księdzu jubilatowi udzielił papież Franciszek.

Ks. kan. Czesław Drężek proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej był w latach 1978-2015.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy