Nowy numer 15/2020 Archiwum

Panie też się w to bawią

Podczas inscenizacji bitwy pod Grunwaldem Agnieszka Chlebowicz pracowała w obozie. Ale inne białogłowy pojawiły się na polu walki.

Agata Bruchwald: Kiedy mówimy o odtwórcach historycznych, większość z nas myśli o mężczyznach. Ale do grup rekonstrukcyjnych należą także kobiety. Co robią?

Agnieszka Chlebowicz: Bardzo wiele. Coraz więcej pań zakłada zbroje i uczestniczy w walkach. Wiele jest łuczniczek, które można zobaczyć w czasie inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Kobiety należą do tzw. piechoty lekkiej, podczas inscenizacji wychodzą z bronią drzewcową. Niektóre mają także odwagę brać udział w buhurtach, gdzie walczą tak samo jak mężczyźni. Do tego muszą się odpowiednio przygotować fizycznie. Na polu bitwy kobiety są także obecnie jako poiki, czyli osoby, które noszą wodę i dbają, żeby rycerze nie mdleli. Pomagają też, gdy np. komuś odczepi się element uzbrojenia. Podczas turniejów pojawia się również loża dla dam – stamtąd kibicują one rycerzom, pomagają ustalać wynik walki itp. A w obozie kobiety gotują, piorą opiekują się dziećmi. Robią to, co jest do zrobienia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama