Nowy numer 15/2024 Archiwum

Przed nimi 517 km przejdź do galerii

Idąc, podziękują Panu Bogu za odzyskaną 100 lat temu niepodległość.

Mszą św. o godz. 7 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu rozpoczęła się XXVI Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. - Wyruszacie na Jasną Górę do narodowego sanktuarium Matki Bożej, czczonej tam ponad sześć i pół wieku - powiedział bp Jacek Jezierski.

Ksiądz biskup przypomniał, że 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. - Za powrót naszego państwa na mapę świata przed stuleciem trzeba Panu Bogu podziękować. Na szczęście bowiem nie zostały zrealizowane plany zaborców - zrusyfikowania i zgermanizowania naszego narodu. Jesteśmy wolnym narodem i państwem, pomimo wszystkich trudności i ograniczeń - mówił bp Jezierski.

Zaapelował do pielgrzymów o piękny śpiew, także dlatego, że osoby spotykające pątników mają prawo doświadczyć piękna. - Zmęczenie drogą nie powinno odebrać wam radości i dobrego samopoczucia - zauważył.

W trasie powinien również być czas na ciszę i milczenie. - Byście mogli usłyszeć wasze sumienie i głos Boży - głos Ducha Świętego skierowany do was - przypomniał bp Jacek.

Kamila na Jasną Górę wyruszyła po raz 7., pielgrzymuje z grupą "Franciszek". - Będę modlić się o rozeznanie życiowej drogi - mówi.

- Tu jest niesamowita atmosfera. Jesteśmy wspólnotą - rodziną. Pielgrzymka to stanięcie twarzą w twarz ze swoimi słabościami, ale i jej owoce. Moja babcia była bardzo chora. W ubiegłym roku, idąc do Matki Bożej, modliłam się o jej nawrócenie. Zmarła po zakończeniu pielgrzymki. Przed śmiercią nawróciła się, przystąpiła do sakramentów - opowiada Magdalena, która pielgrzymuje po raz 6. Też idzie z grupą "Franciszek".

Pątnicy wychodzą z różnych miast w diecezji. Dziś wyruszyły także grupy z Malborka i Morąga. W kolejnych dniach pielgrzymowanie rozpoczną osoby ze Sztumu, Kwidzyna, Prabut i Iławy.

Pielgrzymi spotkają się we wtorek 31 lipca w Jabłonowie Pomorskim. Wspólnie będą modlić się w czasie Apelu Jasnogórskiego. Od 1 sierpnia wszystkie grupy będą szły wspólnie.

Pątnicy pokonają 517 km. Hasłem pielgrzymki są słowa: "Przez krzyż do wolności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy