Nowy numer 39/2023 Archiwum

Za wami dni trudu przejdź do galerii

Pielgrzymi z diecezji elbląskiej modlili się u Matki Bożej.

Witając grupę "Pomezania" Malbork ks. Piotr Molenda, p.o. kierownika XXVI Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej, poprosił o uwagę Magdę, jedną z pątniczek. Pytanie chciał jej zadać Rafał, jej narzeczony.

Ten ukląkł przed nią z bukietem kwiatów i spytał, czy chce zostać jego żoną. Magda zgodziła się, a siostry i bracia spontanicznie zaczęli składać im gratulacje.

„Pomezania” Malbork to jedna z dziewięciu grup, która pielgrzymowała na Jasną Górę w ramach XXVI EPP. Pątnicy z diecezji elbląskiej do tronu Pani Jasnogórskiej dotarli 11 sierpnia.

Pieszo na Jasną Górę przywędrowało ok. 500 osób, a 150 przyjechało rowerami.

- Trzeba z radością powiedzieć, że dotarliście do zamierzonego celu. Za wami dni trudu, pielgrzymiego zmęczenia i upałów. Za wami jadowite węże, przed wami obraz Matki Bożej - swoista relikwia Matki Zbawiciela - powiedział bp Jacek Jezierski do pielgrzymów podczas Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu. 

- Jezus powiedział do swojego ucznia św. Jana - wskazując na Maryję - „Oto Matka Twoja”. My katolicy, a także chrześcijanie wschodni uważamy, że Maryja jest naszą Duchową Matką, ponieważ to, co Jezus mówił do Jana, odnosi się też i do nas. Jesteśmy przecież uczennicami i uczniami Jezusa. Maryja jest Duchową Matką każdej i każdego z nas. Jest Matką na mocy słów Jezusa, z Jego woli, mocą ostatnich Jego słów, które posiadają sakramentalne znaczenie - kontynuował biskup Jezierski.

Pątnikom pielgrzymki pieszej towarzyszyły słowa: „Przez krzyż do wolności”, a pierwsze grupy do Pani Jasnogórskiej wyruszyły 28 lipca. Niestety nie każdy mógł pielgrzymować przez tak wiele dni. Część osób mogła wędrować tylko przez kilka wybranych dni.

Natomiast IX pielgrzymka rowerowa z Elbląga na Jasną Górę wyjechała 5 sierpnia. Jej hasło brzmiało: „Weźmijcie Ducha Świętego”.

Tradycją Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę jest nocne czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu. Przez lata trwało ono od godz. 1 do 3 w nocy. W tym roku wyglądało ono inaczej. Rozpoczęło się o godz. 23, a zakończyło przed północą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast