Nowy numer 07/2024 Archiwum

Wierna służba ojczyźnie przejdź do galerii

Obecność dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu to zaszczyt dla miasta.

We wtorek 14 sierpnia w Elblągu odbyły się główne obchody Święta Wojska Polskiego. - Rocznica Bitwy Warszawskiej przypominam nam to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze oraz najcenniejsze. Przypomina nam cnoty, z którymi powinniśmy się utożsamiać, i do których powinniśmy dążyć - umiłowanie wolności i wierność służbie ojczyźnie. Świętując, nie zapominamy o bohaterach tamtych dni. Wspominamy wszystkie pokolenia naszych rodaków, które złożyły ofiarę krwi w walce o przetrwanie narodu polskiego i niepodległość naszego kraju - mówił gen. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód.

Generał wskazał, że Święto Wojska Polskiego to święto wszystkich Polaków, nie tylko żołnierzy. - Dziś tutaj, na elbląskiej Starówce, stoją obok siebie przedstawiciele władz, mieszkańcy miasta i regionu, reprezentanci służb mundurowych. Wśród nich znajdują się żołnierze służący w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz Wielonarodowej Grupy Bojowej stacjonującej w Bemowie Piskim - powiedział.

- Jesteśmy dumni z Polski, naszej ojczyzny. Z "polskiego rycerstwa spod kresowych stanic, obrońców naszych polskich granic". Jesteśmy dumni z Wojska Polskiego, które wsławiło się we wspaniałych bitwach - w wiktorii wiedeńskiej i szczególnie w Bitwie Warszawskiej. Jesteśmy dumni - jako elblążanie - z tego, że mamy tu, w Elblągu, dowód na wzmocnienie obronności Europy i naszego kraju poprzez obecność dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. To jest zaszczyt dla naszego miasta - zaznaczył Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Podsumowaniem uroczystości były Apel Pamięci, salwa honorowa i defilada.

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów Święta Wojska Polskiego chętni mogli obejrzeć sprzęt wojskowy. Na ul. Stary Rynek stanęły rosomak, stryker i jackal.

Mszę św. w intencji ojczyzny bp Jacek Jezierski odprawił w poniedziałek 13 sierpnia w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy