Kapłani od początku istnienia tej parafii starali się, by była prawdziwą wspólnotą wspólnot.
Parafia pw. Św. Rafała Kalinowskiego świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. - To w sumie nie jest aż tak dużo lat, wielu z parafian pamięta czas, kiedy powstawała świątynia - opowiada Krystyna Kurosad.
Choć wspomnienia są różne, to w jednym parafianie się zgadzają. - Zawsze nasi proboszczowie troszczyli się o to, aby ta parafia była prawdziwą wspólnotą wspólnot - zauważa z kolei Józef Brzóska. - A szczególny rozkwit w tej materii nastąpił, kiedy zaczął nią kierować nasz obecny proboszcz, ks. Wojciech Zwolicki - dodaje Stanisław Szweda.
Parafia została erygowana 16 listopada 1993 r. Nie miała kościoła, ani plebanii, lecz poza koniecznymi pracami budowlanymi, posługujący tutaj kapłani zaczęli budować wspólnoty ludzkie. - Część z nich już istniała i została naturalnie przejęta od parafii „matki”, z której została wydzielona, czyli od św. Brata Alberta - wyjaśnia J. Brzóska. - Tak było choćby z Żywym Różańcem. W momencie powstania parafii działało na naszym terenie już pięć róż różańcowych - opowiada pan Józef, który jest zelatorem Żywego Różańca.
- Przy tych pięciu Różach trwaliśmy tak aż do 2011 r., kiedy to w związku z beatyfikacją papieża Jana Pawła II oznajmiłem ks. Wojciechowi: „Trzeba założyć Różę jako wotum wdzięczności za tę beatyfikację” - wspomina pan Józef. - Proboszcz odpowiedział tylko „błogosławię”. I to się udało - wspomina. Powstała pierwsza w parafii męska Róża Różańcowa.
Dziś co roku w parafii zakładana jest nowa wspólnota modląca się na różańcu. - Jest ich już dwanaście, a w tym roku jest plan, by powstała Róża w podziękowaniu za 100. rocznicę odzyskania niepodległości - dodaje zelator.
Podobnie było np. z Domowym Kościołem, którego kręgi naturalnie przeszły do nowopowstałej parafii. Część wspólnot powstała jednak dopiero w parafii. - Dziś działa na naszym terenie w sumie czternaście różnych wspólnot, z czego jesteśmy niezmiernie dumni - mówi obecny proboszcz. - Obok tak powszechnych, jak np. Liturgiczna Służba Ołtarza, Caritas czy właśnie Żywy Różaniec, są jeszcze inne wspaniałe wspólnoty - wylicza.
Do jednych z prężniejszych należy z całą pewnością Bractwo Szkaplerzne. Jego członkowie spotykają się każdego 16. dnia miesiąca na Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Podczas każdej Eucharystii można przyjąć Szkaplerz karmelitański, co uczyniło od powstania wspólnoty już ponad 1500 osób.
Na terenie parafii działają również m.in. Apostolaty Bożego Miłosierdzia i Margaretka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Krąg Biblijny, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Odnowa w Duchu Świętym, Schola Dziecięca, Wspólnota Krwi Chrystusa i Zespół Młodzieżowy.