Nowy numer 47/2022 Archiwum

Pielgrzymka mnie wychowała

Pątnicy wrócili do domu z plecakami pełnymi doświadczeń.

11sierpnia na Jasną Górę dotarła XXVI Elbląska Pielgrzymka Piesza – łącznie ok. 500 osób. Wśród nich pielgrzymowało 25 kapłanów, 9 sióstr zakonnych, 4 diakonów i 16 kleryków.

– Bałam się, że nie dam rady dojść, ale postanowiłam, że tak nie będzie, i udało się. Szłam w intencji mojego taty, bo tego potrzebuje – opowiada Agata z grupy „Zantyr” Sztum. Na Jasną Górę szła po raz pierwszy, a namówiła ją koleżanka. – Jeśli się uda, to za rok wrócę na szlak – zapewnia.

Łatwiej jest iść

Marysia do Matki Bożej wędrowała po raz 17. Pierwszy raz na pielgrzymkę szła z mamą, gdy miała 3 latka. – Pamiętam, że było mi wtedy bardzo dobrze. Wszyscy się mną zajmowali. Jak królowa jeździłam w wózku i przez cały czas byłam z mamą – opowiada.

Pątniczka na pielgrzymi szlak wróciła po 10-letniej przerwie, spowodowanej względami zdrowotnymi. – Przez lata modliłam się o to, żeby móc tu wrócić. Robiły to też całe tłumy innych ludzi. Teraz spotykam osoby, które poznałam w dzieciństwie, i słyszę od nich: „Tyle lat się modliłam, żebyś tu wróciła i jesteś”. Doświadczam dobra i miłości pielgrzymów, którzy się za mnie modlili i modlą – mówi.

Marysia prowadzi na Facebooku profil Elbląska Pielgrzymka Piesza. Przekazuje informacje o tym, co się dzieje na szlaku osobom, które nie mogły pójść. Tak służy innym.

– Pielgrzymka jest dla mnie bardzo ważna. Tu się wychowałam i to, jaką dziś jestem osobą, z tego wynika. W dużym stopniu to dzięki pielgrzymce bardzo ważne są dla mnie wartości chrześcijańskie – przyznaje.

XXVI EPP nie była prosta dla Marysi. – Dużo łatwiej było, kiedy mogłam przez cały czas iść. W czasie tej pielgrzymki tak naprawdę nie byłam członkiem żadnej grupy, zapisałam się do „Pomezanii” Malbork, bo z tamtej grupy się wywodzę, ale chodziłam z każdą grupą – opowiada.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy