Nowy numer 49/2023 Archiwum

Przez Żuławy do Gietrzwałdu

Jeśli masz wolne pierwsze dni września i nie wiesz, co chcesz w ich czasie robić, jeszcze możesz zapisać się na to wyjątkowe wydarzenie.

- To jest wędrówka, która ma dla mnie idealny dystans - mówi Anna o Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu.  - Kiedy ma się rodzinę i inne obowiązki, często trudno jest wygospodarować dwa tygodnie na udział w Elbląskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę - dodaje. Anna uczestniczyła w trzech poprzednich wędrówkach do Matki Boskiej w Gietrzwałdzie. 

W tym roku pątnicy wyruszą z Mikoszewa już po raz czwarty. Pomysłodawcą szlaku prowadzącego od ujścia Wisły do Gietrzwałdu jest ks. Marek Witkowski. Po raz pierwszy pielgrzymka ta odbyła się w 2015 roku.

Wtedy szlaki przecierali doświadczeni pielgrzymi. Sam ksiądz Marek 20 razy pieszo pielgrzymował na Jasną Górę, a przez wiele lat był kierownikiem Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej. Inny pielgrzym, pan Ireneusz, na Jasną Górę szedł aż 21 razy.

W ubiegłym roku do Matki Bożej wyruszyło 38 osób, a opieką duchową otoczył ich o. Piotr Wiśniewski CSsR, który wówczas był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. 

Uczestnicy tej pielgrzymki uważają, że ma ona same pozytywy. - W takiej stosunkowo niedużej drużynie na pewno pielgrzymuje się nieco inaczej niż w kilkusetosobowej grupie - zauważa Maciej.

- Ma to jednak swoje plusy. Praktycznie od razu wszystkich się zna, więc od początku robi się sympatyczniej - zwraca uwagę Grażyna. - Jest też ciszej i spokojniej. Dzięki temu można lepiej przeżywać duchowo to pielgrzymowanie - przyznaje.

5 września pątnicy z Mikoszewa do Gietrzwałdu wyruszą po raz czwarty. - Idziemy przez Kępki, Elbląg, Przezmark, Pasłęk, Zielonkę Pasłęcką, Chojnik i Morąg - mówi ks. Marek Witkowski.

Do Gietrzwałdu dojdą 8 września, czyli w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kolejnego dnia uczestniczyć będą we Mszy św. odpustowej, która rozpocznie się o godz. 11.

- Tak naprawdę tego, co w trasie otrzymujemy w trasie przez te kilka dni nie da się opisać - mówi o pielgrzymce Joanna. - To jest niesamowita dawka pozytywnych emocji. Tego na co dzień 
nie doświadczymy. Tutaj wszyscy są dla siebie mili i pomocni - podsumowuje. 

Jeśli masz wolne pierwsze dni września i nie wiesz, co w tym czasie robić, jeszcze możesz zapisać się na Żuławską Pielgrzymkę do Gietrzwałdu.

Kontakt do ks. Marka Witkowskiego: e-mail - mikoszewiak@wp.pl lub tel. 602 158 092.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy