Prace trwać będą przez najbliższe trzy lata.
Remont przeciekającego dachu na kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie rozpoczął się dwa lata temu. Przy okazji zmniejszono kubaturę kościoła. Dach został zmniejszony o 400 m. Wybudowano ściany, a na zewnątrz tarasy, po których będzie można prowadzić procesję.
W najbliższych dniach rozpocznie się kolejny etap prac w świątyni. - W tym roku zaczniemy przebudowę prezbiterium. Zostanie ono obniżone i będzie miało trzy stopnie, a nie siedem jak dotychczas - mówi ks. kan. Janusz Kilian, proboszcz.
Do końca grudnia wybudowany zostanie także nowy ołtarz, w którym będą umieszczone relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. W przyszłym roku powstanie m.in. ambonka. Ostatnim etapem prac w prezbiterium będzie położenie mozaiki przedstawiającej Jezusa Miłosiernego. Kamień, który zostanie sprowadzony z Wenecji, wedle informacji księdza proboszcza jest już przygotowywany.
W pobliżu mozaiki będą wyrzeźbione figury św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny. Będą oni iść do Jezusa Miłosiernego. Ten etap prac zakończy się najprawdopodobniej za trzy lata.
Autorem projektu jest Janusz Sobczyk, a przygotowaniem całości zajęła się pracownia Ars Antiqua z Warszawy. Architekta ks. Kilianowi poleciły siostry benedyktynki, które już z nim współpracowały w czasie remontu jednej z kaplic. - Obejrzałem kilka projektów pracowni w internecie i zdecydowałem się powierzyć im prace w kościele - mówi. Wcześniej decyzja była konsultowana z bp. Jackiem Jezierskim.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego została erygowana w 1981 r., wtedy też rozpoczęto budowę świątyni. Prawdopodobnie po zakończeniu prac wewnątrz świątyni odbędzie się jej konsekracja. Jeśli nie będzie większych przeszkód, stanie się to w roku 2021, czyli w 40. rocznicę utworzenia parafii.