Nowy numer 47/2022 Archiwum

Pielgrzymka idealna

– Tu się wędruje inaczej, a to, co otrzymujemy w trasie, jest nie do opisania – mówią uczestnicy pielgrzymki, która przemierza Żuławy.

To jest wędrówka, która ma dla mnie idealny dystans – mówi Anna o Żuławskiej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. – Kiedy ma się rodzinę i inne obowiązki, często trudno jest wygospodarować dwa tygodnie na udział w Elbląskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę – dodaje.

Anna uczestniczyła w trzech poprzednich wędrówkach do Matki Boskiej w Gietrzwałdzie. W tym roku pątnicy wyruszą z Mikoszewa już po raz czwarty. Pomysłodawcą szlaku prowadzącego od ujścia Wisły do Gietrzwałdu jest ks. Marek Witkowski. Po raz pierwszy pielgrzymka ta odbyła się w 2015 roku. Wtedy szlaki przecierali doświadczeni pątnicy. Sam ksiądz Marek 20 razy pieszo pielgrzymował na Jasną Górę, przez wiele lat był kierownikiem Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej. Inny pątnik, pan Ireneusz, do Częstochowy szedł aż 21 razy. W ubiegłym roku do Matki Bożej wyruszyło 38 osób, a opieką duchową otoczył ich o. Piotr Wiśniewski CSsR, który wówczas był proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Uczestnicy tej pielgrzymki uważają, że ma ona same pozytywy. – W takiej stosunkowo niedużej drużynie na pewno pielgrzymuje się nieco inaczej niż w kilkusetosobowej grupie – zauważa Maciej. – Praktycznie od razu wszystkich się zna, więc od początku robi się sympatyczniej – zwraca uwagę Grażyna. – Jest też ciszej i spokojniej. Dzięki temu można lepiej przeżywać duchowo to pielgrzymowanie – przyznaje. 5 września pątnicy z Mikoszewa do Gietrzwałdu wyruszą po raz czwarty. – Idziemy przez Kępki, Elbląg, Przezmark, Pasłęk, Zielonkę Pasłęcką, Chojnik i Morąg – mówi ks. Marek Witkowski. Do Gietrzwałdu dojdą 8 września, czyli w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kolejnego dnia uczestniczyć będą we Mszy św. odpustowej, która rozpocznie się o godz. 11. – Tak naprawdę tego, co otrzymujemy w trasie przez te kilka dni, nie da się opisać – mówi o pielgrzymce Joanna. – To jest niesamowita dawka pozytywnych emocji. Tego na co dzień nie doświadczymy. Tutaj wszyscy są dla siebie mili i pomocni – podsumowuje. Jeśli masz wolne pierwsze dni września i nie wiesz, co chcesz robić w tym czasie, jeszcze możesz zapisać się na Żuławską Pielgrzymkę do Gietrzwałdu. Kontakt do ks. Marka Witkowskiego: e-mail – mikoszewiak@wp.pl lub tel. 602 158 092.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy