Nowy numer 13/2020 Archiwum

Zawsze aktualna

Ten dokument papieża Pawła VI budził sprzeciw, kiedy ukazał się przed pół wiekiem, ale wywołuje także bunt i dziś – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk 12 września w Elblągu.

Profesor wygłosił w naszym mieście wykład pt. „Encyklika Humanae vitae – znak, któremu sprzeciwiać się będą”. Jak przypomniał, jest to encyklika, którą należy zestawiać z innymi ważnymi dokumentami magisterium Kościoła, jak np. Veritatis splendor i Fides et ratio.

– Są to wielkie dokumenty Jana Pawła II, które idą w tym samym kierunku. One wszystkie eksponują fakt, że człowiek nie kieruje się jedynie swoimi popędami, ale ma rozum i jest wezwany, aby go używać i czynić z niego pożytek – wyjaśniał. Krytycy Humanae vitae kpili, że jest to „encyklika o pigułce”. – Ataki na nauczanie Kościoła w kwestiach małżeństwa, rodziny i seksualności wciąż nie ustają. A przecież jeśli spojrzeć na historię, to Kościół był zawsze najbardziej konsekwentnym obrońcą ludzkiego ciała i natury człowieka – zwracał uwagę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama