O współczesnych symbolach i formach "oporu" rozmawiano 19 września w Elblągu.
- Z tak różnorodnymi formami oporu wobec władzy, wyrażanymi poprzez różnorodne działania kulturalne, jaki mamy dziś, nie mieliśmy do czynienia od czasu przełomu, który rozpoczął się w naszym kraju w latach 80-tych ubiegłego stulecia - mówili zgodnie uczestnicy VI Forum Kulturoznawczego, które rozpoczęło się dziś w Elblągu.
Do udziału w tych organizowanych co dwa lata konferencjach zapraszani są wybitni eksperci i naukowcy reprezentujący różne ośrodki akademickie i naukowe - kulturoznawcy, medioznawcy, filozofowie, historycy, językoznawcy, socjologowie, pisarze, dziennikarze i publicyści.
W tym roku reprezentowane były cztery ośrodki akademickie: Gdańsk, Warszawa, Toruń i Poznań.
- Na tym forum można za każdym razem dowiedzieć się rzeczy nowych. Poznać wyniki badań, które jeszcze nigdy nie były publikowane. I tak będzie i tym razem - mówił na rozpoczęcie spotkania prof. Waldemar Kuligowski. - W tym roku chcemy przyjrzeć się temu jak społeczeństwo stawia opór wobec władzy we współczesnym świecie - opowiadał.
Jak wyjaśniał, te metody oporu przybierają różne formy, w zależności od kraju. - Ale są też np. formy oporu, które obejmują całą Europę. Jak np. tworzenie przez rolników w różnych krajach Unii Europejskiej małych spółdzielni rolniczych, które sprzeciwiają się wielkim gospodarstwom rolnym, które to Bruksela promuje - wskazywał.
Elbląska konferencja miała na celu jednak przyjrzenie się bliżej sytuacji w naszym kraju. - Jednym z najsłynniejszych symboli sprzeciwu wobec władzy był w Polsce opornik - przypominał prof. Kuligowski, element wpinany do garderoby w stanie wojennym jako wyraz kontestacji komunistycznego reżimu.
- To też w tamtym czasie wytworzyły się sub-kultury punk, hippie czy rock. Je również możemy uznać za symbole sprzeciwu.
Zdaniem uczestników konferencji tak dużego rozkwitu w ekspresji artystycznej jeśli chodzi o sprzeciw wobec władzy nie obserwowaliśmy właśnie od tamtych czasów. - Dziś, czyli w 2018 roku możemy zauważyć całe mnóstwo nowych symboli, które ten opór wyrażają - mówił Waldemar Kuligowski i wskazał m.in. na czarne parasolki, wieszaki czy koszulki z napisem "Konstytucja".
VI Elbląskie Forum Kulturoznawcze odbywa się w dniach 19-20 września.