Wyśpiewali pozdrowienie, które przed laty Ojciec Święty skierował do ojczyzny.
Rekordowa liczba muzyków, bo prawie 150, wzięła udział w X Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku. Podczas Mszy św. kończącej spotkanie zaśpiewało prawie 130 osób, a towarzyszyło im 20 instrumentalistów.
- W tym roku pochyliliśmy się nad trochę trudniejszym repertuarem. Przykładem tego jest pieśń „O, ziemio polska!” do słów Jana Pawła II. Jest to pozdrowienie, które Ojciec Święty skierował do ojczyzny - mówi ks. Piotr Towarek. Muzykę do pieśni skomponował Juliusz Łuciuk.
Utwór ten wiele wymaga od śpiewaków. Wykonali go a cappella tuż po Mszy św., której przewodniczył bp Jacek Jezierski. - Myślę, że udało nam się go wykonać godnie i pięknie - ocenia ks. Piotr.
Na początku Mszy św. wybrzmiała pieśń „Gaude Mater Polonia”, a następnie m.in. „Alleluja, niech zabrzmi Panu” i „Czarna Madonna”.
Warsztaty trwały 29 i 30 września. Z uczestnikami pracowali: Bożena Belcarz, Eliza Kaczmarczyk, Krzysztof Dziemidzik, Jacek Matukiewicz i ks. Piotr Towarek.
Wiele osób na pasłęckie warsztaty wraca. Jedną z nich jest Klaudia, które brała udział w każdej ich edycji. - Z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie tymi warsztatami i mają one coraz wyższy poziom. Początkowo brało w nich udział ok. 30-40 osób - przypomina.
Klaudia zwraca uwagę, że mogą się one odbyć dzięki ogromnej pracy organizatorów. - Warsztaty te są bardzo potrzebne w naszej diecezji. Wierzę, że ludzie się nimi interesują. Każdy z nas cieszy się, że może wziąć w nich udział. Panuje tu domowa atmosfera, bo większość z nas zna się. Przyjeżdżamy tu dla przyjemności - opowiada.
Ks. Towarek zwraca również uwagę na to, że w tegorocznych warsztatach wzięła udział duża grupa młodych osób. Do udziału w nich zachęcili ich księża z parafii.
- Te warsztaty budują wspólnotę osób twórczych. To jest ważne dla tego środowiska - bycie ze sobą i słuchanie siebie nawzajem - wskazuje.
Po zakończeniu spotkania jego uczestniczy podziękowali sobie nawzajem za wspólny śpiew i budowanie harmonii.