Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kto to jest duchowny? przejdź do galerii

W elbląskim seminarium zainaugurowano nowy rok akademicki.

- Każda instytucja troszczy się o odnawialność i zastępowalność kadr, dyktowaną przechodzeniem kolejnych roczników swoich pracowników w stan spoczynku. Podobnie jest z księżmi w diecezjach - mówił dziś biskup Jacek Jezierski, podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019 w elbląskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Jak wskazał to właśnie przed tą uczelnią stoją zadania kształcenia przyszłych księży i wspierania ich osobowego dojrzewania.

- W nazwie naszej uczelni znajduje się słowo "duchowne". Czy to znaczy, że jest ona odpowiedzialna tylko za przygotowanie nowych duchownych? - zastanawiał się z kolei ks. Sławomir Małkowski, rektor seminarium. - W tej nazwie nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o wysłanie do pracy wśród ludzi kolejnej osoby duchownej, ale o wykształcenie dorosłego człowieka, który wie co to znaczy uporządkowane życie duchowe - wskazywał.

Studenci elbląskiego seminarium podkreślają, że wiedzą dlaczego wybrali taką, a nie inną uczelnię. - Wielu z nas przychodząc tutaj mówiło, że chcemy służyć Bogu i ludziom - zwracał uwagę dn. Maksymilian Ślizień, student VI roku. - Ale autentyczność tego postanowienia musimy weryfikować swoją pracą, swoją codziennością - dodawał. Kształcenie się w seminarium w tej weryfikacji bardzo pomaga.

Uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Następnie podczas immatrykulacji indeksy otrzymało sześciu nowych seminarzystów.

Więcej na temat inauguracji roku akademickiego w WSD w Elblągu w "Gościu Elbląskim" na 28 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama