Gość Zielonogórsko-Gorzowski 24/2021 Archiwum

Tuus wręczony przejdź do galerii

W tym roku nagrodę biskupa elbląskiego otrzymał ks. Stanisław Gorgol.

Tuus to nagroda biskupa elbląskiego, która od 12 lat wręczana jest podczas obchodów Dni Papieskich w Elblągu. Przyznawana jest osobom zaangażowanym w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą.

Tym razem trafiła ona do ks. Stanisława Gorgola, kapłana, który wiele lat spędził na misjach w Ekwadorze, Kaliningradzie i Wenezueli. Obecnie jest rezydentem w parafii pw. Świętej Rodziny w Elblągu.

- Nagroda zobowiązuje nas do czegoś, do jakiejś jeszcze roboty, więc ja to odpracuję - żartował ks. Stanisław.

Kapituła nagrody przyznała również wyróżnienie Agacie i Michałowi Grędzińskim. Od 13 lat tworzą oni rodzinę zastępczą dla dzieci nieuleczalnie chorych.

Hasło tegorocznych XVIII Dni Papieskich brzmi „Promieniowanie ojcostwa”. Jest to nawiązanie do dramatu Karola Wojtyły z 1964 roku o takim samym tytule.

- Obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. Jesteśmy dumni z naszej ojczyzny, z bohaterskich obrońców polskich granic, z „Solidarności”, wielkiego papieża Polaka, który odwiedził nasze miasto 19 lat temu. Witało go wówczas ok. 300 tys. osób - było to największe zgromadzenie w historii Elbląga. Rada Miejska nadała mu tytuł honorowego obywatela, ale to była nobilitacja bardziej dla nas, dla naszego miasta. Jakie przesłanie pozostawił dla nas wszystkich św. Jan Paweł II? Myślę, że dotyczy ono przede wszystkim budowania cywilizacji życia i miłości, życia od początku do końca, miłości opartej na szacunku i związku kobiety i mężczyzny - powiedział Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej.

Podczas gali zaśpiewał chór męski z parafii Chrystusa Króla w Iławie, a gwiazdą wieczoru była Eleni. Artyści wspólni wykonali „Barkę”.

Organizatorami wydarzenia byli bp Jacek Jezierski i Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Całość prowadził ks. Piotr Towarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama