Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak głosowaliśmy?

Sprawdź, gdzie kandydaci rozstrzygnęli głosowania już w pierwszej turze, a gdzie będzie potrzeba dogrywka.

Podajemy nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych na stanowiska prezydentów i burmistrzów z największych ośrodków w naszej diecezji.

Po przeliczeniu głosów z 60 na 62 komisji wyborczych w Elblągu, wyniki wskazują na drugą turę. Zmierzą się w niej dotychczasowy prezydent miasta Witold Wróblewski, który zdobył ok. 48 proc. głosów i poseł Jerzy Wilk z poparciem na poziomie ok. 29 proc.

Wyjątkowo zacięta walka o wejście do drugiej tury odbyła się w Iławie. Tam po przeliczeniu głosów z wszystkich 19 obwodów wynikało, że znajdzie się w niej Adam Żyliński z poparciem 29 proc. Z kolei o drugie miejsce rywalizowali Piotr Żuchowski i Dawid Kopaczewski, którzy zdobyli po 22 proc. głosów. Ostatecznie o fotel burmistrza powalczy Kopaczewski, który zdobył o 38 głosów więcej niż Żuchowski.

Druga tura nie będzie potrzeba w Malborku. Po spłynięciu głosów z wszystkich 21 komisji wynikało, że 56 proc. z nich otrzymał obecny włodarz miasta Marek Charzewski.

Dodatkowe głosowania przeprowadzone zostaną w Prabutach. Tam 4 listopada zmierzą się: urzędujący burmistrz Marek Szulc oraz Andrzej Ochał. W pierwszej turze na Szulca głosowało ok. 48 proc. wyborców, a na Ochała - ok. 23. proc.

Rozstrzygnięcie już w pierwszej serii głosowań nastąpiło w Kwidzynie. Andrzej Krzysztofiak zdobył 57,65 proc. głosów, a to oznacza, że nadal będzie piastował najwyższe stanowisko w mieście. Jego najgroźniejszy konkurent, Sebastian Kasztelan zdobył 24,46 proc. głosów,

Podobnie sytuacja wygląda w Nowym Dworze Gdańskim. Tam również nie nastąpi zmiana na stanowisku burmistrza. I tak w kadencji 2018-2023 tę funkcję będzie w dalszym ciągu piastował Jacek Michalski.

Tereny, o których szczególnie głośno było w trakcie kampanii czyli Mierzeja Wiślana, są również polem ostrej walki samorządowców. W Krynicy Morskiej po raz kolejny do wyłonienia burmistrza potrzeba będzie dogrywka. O tę posadę walczą Adam Ostrowski i Krzysztof Swat. Ci dwaj kandydaci o fotel burmistrza mierzyli się ze sobą również cztery lata temu, jak i w 2010 roku.

Wątpliwości nie pozostawiają z kolei nieoficjalne wyniki niedzielnego głosowania w gminie Kisielice. 83 proc. głosów dla urzędującego burmistrza Rafała Ryszczuka oraz 17 proc. dla Janusza Więcka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kisielicach kadencji 2014-2018 - to werdykt tutejszych wyborców.

AKTUALIZACJA

W Suszu wyścig o fotel burmistrza zakończył się również już po pierwszej turze. Zwyciężył tam Krzysztof Pietrzykowski otrzymując 62,85 proc. głosów.

Jeszcze bardziej przekonującym zwycięstwem zakończyły się głosowania w Zalewie. Tam wyborcy postawili na urzędującego włodarza. Marek Żyliński zdobył 72,43 proc. głosów, również rozstrzygając te wybory w pierwszej turze.

Po raz kolejny do urn pójdą mieszkańcy Tolkmicka. Tam o fotel burmistrza miasta ubiegało się czworo kandydatów. Ale w drugiej turze tolkmiczanie swojego burmistrza wybiorą spośród dwójki: Magdalena Dalman i Józef Zamojcin.

Podobnie sytuacja kształtuje się w Młynarach. Wczoraj najwięcej głosów otrzymał dotychczas rządzący miastem Marek Misztal. Swój głos na niego oddało 41,52 proc. mieszkańców. W drugiej turze zmierzy się z Renatą Bednarczyk, którą na tym urzędzie widziałoby 37,74 proc. uprawnionych do głosowania.

Prawdopodobnie dodatkowych głosowań nie będzie w z kolei Pasłęku. Według nieoficjalnych danych dotychczasowy burmistrz Wiesław Śniecikowski, zdobył ok. 53 proc. głosów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy