Nowy numer 22/2023 Archiwum

I po drugiej turze...

Zebraliśmy wyniki dogrywek samorządowych z naszego regionu.

Znane są już wyniki głosowań na prezydentów, burmistrzów i wójtów z tych miejscowości gdzie potrzebna była druga tura.

Zaskoczenia nie było w Elblągu, gdzie Witold Wróblewski, któremu do zwycięstwa w pierwszej turze zabrakło bardzo niewiele, wyraźnie pokonał w dogrywce Jerzego Wilka. Obecny prezydent Elbląga, który został także wybrany na kolejną kadencję uzyskał 72 proc. głosów mieszkańców, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości - 28 proc.

Do zmiany na fotelu włodarza miasta dojdzie w Iławie. Tam drugą turę wyborów samorządowych na swoją korzyść rozstrzygnął Dawid Kopaczewski. Lider komitetu "Łączy nas Iława" uzyskał wynik lepszy od wyniku ustępującego burmistrza Adama Żylińskiego o 984 głosy. Tym samym Dawid Kopaczewski uzyskał 54,42 proc. głosów, natomiast Adam Żyliński - 45,58 proc.

Również w Tolkimcku nastąpi zmiana burmistrza. W miasteczku nad Zalewem Wiślanym rządzić będzie od teraz kobieta. W ponownym głosowaniu Magdalena Dalman uzyskała tam 56 proc. poparcie pokonując Józefa Zamojcina, na którego głosowało 44 proc. wyborców.

Z kolei w Prabutach mieszkańcy opowiedzieli się za utrzymaniem dotychczasowej władzy. Burmistrzem pozostanie Marek Szulc, którego poparło 53,88 proc wyborców, zaś jego konkurenta Andrzeja Ochała - 46,12 proc.

Bardzo zacięta była druga tura w Krynicy Morskiej. Tam już od kilku kadencji regularnie o posadę burmistrza ścierają się ze sobą Adam Ostrowski i Krzysztof Swat. Tym razem górą okazał się być ten drugi, który uzyskał 51,15 proc. głosów, zaś Ostrowski - 48,85 proc. Przy tak niedużym mieście i przeciętnej frekwencji oznaczało to różnicę zaledwie 17 głosów.

Z kolei Renata Bednarczyk wygrała głosowanie na burmistrza Młynar. W drugiej turze wyborów zmierzyła się z urzędującym burmistrzem Markiem Misztalem. Mieszkańcy Młynar i gminy zdecydowali się powierzyć urząd burmistrza na kolejnych pięć lat Renacie Bednarczyk, na którą głosowało 53.53 proc. Jej kontrkandydata poparło 46,47 proc. głosujących.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast