Nowy numer 39/2023 Archiwum

Prostota i szczerość przejdź do galerii

Nie tylko zaśpiewali, ale i udowodnili, że znają treść patriotycznych piosenek.

Dzieci i młodzież z gminy Gardeja 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciły w czasie Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Wydarzenie zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Grubby w Otłowcu.

Zadaniem czteroosobowych drużyn reprezentujących szkoły, było zaśpiewanie dwóch piosenek, których treść nawiązywała do rocznicy. Organizatorzy wcześniej przygotowali listę 24 utworów, z których młodzież wybrała te, których nauczyła się na konkurs.

W drugiej części zmagań zawodnicy pochwalili się znajomością treści pieśni patriotycznych. Ich zadaniem było uzupełnienie luk w tekście. W kolejnych konkurencjach młodzież musiała podać tytuł piosenki po usłyszeniu fragmentu melodii albo tekstu. 

- Była to z pewnością jedna z wielu imprez, jakie odbywają się w tym szczególnym, jubileuszowym roku, ale ja mam poczucie, że uczestniczyłam w czymś wyjątkowym. Widziałam uczniów o mądrych, skupionych twarzach. Widziałam ich autentyczne zaangażowanie i nierzadko wzruszenie. Widziałam mądrych i oddanych swojemu posłannictwu nauczycieli. Słuchałam pieśni wykonywanych z tak wielką prostotą i szczerością, że czasem nie udawało mi się powstrzymać łez - mówi Barbara Lipińska-Postawa, pedagog, autorka wierszy o tematyce patriotycznej i religijnej, a także hymnu szkoły w Otłowcu.

- Gdy gratulowałam panu Piotrowi Majewskiemu, katechecie szkolnemu, pomysłodawcy konkursu, usłyszałam: „To było właśnie zrealizowanie moich marzeń” - zaznaczyła.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Gardei, Czarnym Dolnym, Cyganach, Morawach i Otłowcu.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Cygan, drugie - z Otłowca, a trzecie - z Gardei. Upominek otrzymał każdy uczestnik konkursu.

Podsumowując obchody 100-lecia niepodległości, uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego" oraz "Rotę".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast