Nowy numer 39/2023 Archiwum

Reżyser? Scenarzysta? Filozof?

Zapraszamy na spotkanie z jednym najwybitniejszych polskich filmowców.

24 listopada w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu odbędzie się wyjątkowe spotkanie. "Kto będzie naszym Gościem Wieczoru? Reżyser?, Scenarzysta? Felietonista? Filozof?" - pytają organizatorzy. "Będzie nim Krzysztof Zanussi, który łączy wszystkie te elementy." - odpowiadają.

Spotkanie, które elbląskie seminarium organizuje wspólnie z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną i Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym rozpocznie się o godz. 19.30. Temat spotkania to: "Prawda w czasach nieprawdy - wiara w czasach niewiary".

Krzysztof Zanussi to polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Zanim trafił do łódzkiej Filmówki został absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego gdzie ukończył fizykę, a następnie filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Równocześnie działał w amatorskim ruchu filmowym. W swoim kinowym debiucie („Struktura kryształu”) dał się poznać jako autor filmów naznaczonych osobistym kontekstem, racjonalista ale i metafizyk.

W latach 70. stworzył m.in. filmy „Za ścianą”, „Iluminacja” i wreszcie „Barwy ochronne” – sztandarowe dzieło nurtu kina moralnego niepokoju. W latach 80. powstają również koprodukcje zagraniczne Zanussiego. Wielkim sukcesem był film „Rok spokojnego słońca” nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Dla polskiego widza stara się powrócić do kameralnej poetyki i tak powstaje. „Stan posiadania”. Pod koniec XX wieku powstają takie filmy jak m.in. „Cwał”, „Życie za życie”, ”Brat naszego Boga”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” czy „Rewizyta”.

Gość Wieczoru to również wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, a także na wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 kierownik artystyczny zespołu, a następnie dyrektor Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971–1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 1987 członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem kilku książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia). Publikował też w miesięczniku psychologicznym „Charaktery”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Krzysztof Zanussi ma w swoim bogatym dorobku artystycznym wiele nagród, m.in. Złoty Lew św. Marka za film Rok spokojnego słońca na MFF w Wenecji (1984 r.) a rak później nominacja za ten sam film do „Złotego Globu”; nagroda „Lumière” przyznawana przez Włoskie Stowarzyszenie Autorów Teatralnych i Filmowych za całokształt twórczości w dziedzinie filmowej (1987), Nagroda Specjalna Jury na festiwalu filmowym w Tokio za film „Cwał” (1996 r.); rok 2002 przyniósł nagrodę za całokształt twórczości na 29. Festiwalu Premii Internazionali E. Flaiano w Pesarze we Włoszech oraz nagrodę za całokształt twórczości na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jerozolimie.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Orderem Księcia Jarosława Mądrego V Stopnia (Ukraina), Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast