Nowy numer 47/2023 Archiwum

Tu, gdzie działał o. Klimuszko

W pobliżu Izby Pamięci powstanie herbarium. Prace rozpoczną się wiosną.

Parafia św. Pawła Apostoła w Elblągu otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych na realizację projektu „Rewitalizacja Wzgórza Świętego Pawła”. Prace rozpoczną się wiosną.

Kościół został wybudowany  w latach 1892-1895. Początkowo modlili się w nim protestanci, a po II wojnie światowej przejęli go ojcowie franciszkanie.

Przy kościele w cmentarnej kaplicy powstaje Izba Pamięci o. Andrzeja Czesława Klimuszki. Franciszkanin przez wiele lat związany był z Elblągiem, jest jego honorowym obywatelem. - Przede wszystkim był on księdzem. Dziś, gdy wracamy do tego, co naturalne, trzeba zaakcentować to, że o. Andrzej leczył ziołami. Mówił także o poszanowaniu natury, stworzenia. Tu kłania się encyklika papieża Franciszka Laudato si’ - zwraca uwagę o. Grzegorz Piśko, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła.

Obok izby powstanie herbarium, czyli ziołowy ogród ze ścieżką edukacyjną. Będzie to miejsce, w którym dzieci będą mogły zobaczyć, jak wyglądają i w jakich warunkach rosną zioła.

W dawnej organistówce przez lata mieszkały zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Teraz budynek stoi pusty, często sprowadzają się tam bezdomni. - W tym domu ma powstać świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży - informuje o. Grzegorz. Partnerem klasztoru w tym przedsięwzięciu jest Stowarzyszenie Inicjatorów Społecznych „Przyjazny Krąg”, które prowadzi świetlicę socjoterapeutyczną w Elblągu.

W ogródku koło świetlicy zostanie wybudowany plac zabaw. Będzie to miejsce utworzone specjalnie dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. W projekcie jest także zobowiązanie do przystosowania infrastruktury do nowych zadań społecznych i turystycznych.

Kolejnym budynkiem wzniesionym na wzgórzu jest dom parafialny im. ojca Klimuszki. Obecnie spotykają się w nim grupy parafialne, ale w przyszłości mogą być tam organizowane rekolekcje czy wykłady. To może być szansa na rozwój Centrum Medycyny Naturalnej „Medicina Monasterialis”, które działa na terenie klasztoru od kilkunastu miesięcy.

Dofinansowanie prac na Wzgórzu Świętego Pawła pochodzi z budżetu unijnego na lata 2014-2020.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy