Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dążyć do jedności

Epoka dialogu trwa

Ekumenizm. Czym jest? - Ekumenizm jest dążeniem do jedności podzielonych co do wiary i instytucjonalnie chrześcijan. Różnimy się w wierze, chociaż nie aż tak bardzo, jak to się wydawało przez wieki. Posiadamy niezależne struktury kościelne, wywodzimy się jednak z jednego gniazda, chociaż w ciągu stuleci nasze drogi rozchodziły się - mówił bp Jacek Jezierski.

W niedzielę biskup elbląski przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Elblągu Mszy św. w intencji jedności chrześcijan. 

- Dziś w większości Kościołów chrześcijańskich na świecie dominuje przekonanie - przynajmniej u liderów i wśród zwierzchników - że szukanie jedności jest priorytetem - zwrócił uwagę ksiądz biskup.

Jedność jest jednak rozumiana różnie. - Jedni mówią, że wystarczy jedność duchowa, a więc życzliwość i wzajemny szacunek, a poza tym wyznania powinny pozostać niezależne od siebie - zachować to, co wypracowały. Inni pozostają na stanowisku, że sama duchowa jedność nie wystarczy. Jedność powinna posiadać również wymiar zewnętrzny, kościelny, a także sakramentalny. Powinniśmy powrócić do wspólnoty sakramentalnej, a duchowni do wspólnego sprawowania Eucharystii, czy mówiąc inaczej Wieczerzy Pańskiej, Sakramentu Ołtarza - tłumaczył bp Jezierski.

Podsumowując swoje rozważania biskup elbląski podkreślił, że epoka dialogu i ekumenii trwa. - Potrzeba kolejnych dziesięcioleci, by wykrystalizował się jeszcze bardziej wspólny model jedności, który przy pomocy Bożego Ducha będziemy wspólnie urzeczywistniać - zakończył biskup.

We Mszy św. uczestniczyli ekumeniczni goście: ks. kmdr Marcin Pilch z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, pastor Wojciech Gajewski z zielonoświątkowego Zboru Chrystusa Zbawiciela Kościoła we Fromborku i ks. Kazimierz Klaban, proboszcz parafii Dobrego Pasterza Kościoła polskokatolickiego w Elblągu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL