Nowy numer 29/2021 Archiwum

Podziel się świadectwem

Obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Elblągu odbywać się będą w trzech wymiarach: liturgiczno-modlitewnym, kulturalnym i edukacyjnym.

Jest to ważne wydarzenie dla całej diecezji. Przygotowaniami do jubileuszu zajmuje się komisja, którą utworzyli przedstawiciele diecezji, Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga oraz Urzędu Miasta.

- Będziemy obchodzić 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Elblągu i diecezji elbląskiej - to jest szalenie ważne. Papież nie przyjechał do Elbląga dlatego, że jest on taki wyjątkowy, ale dlatego, że tu jest stolica biskupia - podkreśla ks. dr Andrzej Kilanowski.

Główne uroczystości odbędą się prawdopodobnie 6 czerwca w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. W niedzielę poprzedzającą ten dzień - 2 czerwca - we wszystkich kościołach diecezji zostanie odczytany okolicznościowy list bp. Jacka Jezierskiego.

Natomiast w każdą niedzielę maja w elbląskim parku Traugutta, przy krzyżu papieskim, spotykać się będą wierni i będą modlić się słowami Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny.

20. rocznica wizyty Ojca Świętego to także doskonała okazja, by przypomnieć skomponowany przez Janusza Jędrzejewskiego utwór „Tu es Petrus”. Podczas spotkania 6 czerwca 1999 wykonały go połączone chóry elbląskie. Z pewnością uroczystości rocznicowe będą okazją, by przypomnieć sobie tę pieśń.

Z kolei ok. godz. 17, także 6 czerwca, na lotnisku, czyli w miejscu, gdzie Ojciec Święty spotkał się z wiernymi, planowany jest happening. Będzie to propozycja przede wszystkim dla młodzieży.

Wcześniej młodzież szkolna zostanie zaproszona do udziału w okolicznościowym konkursie. Jego organizatorzy zaproponują przygotowanie filmu o Ojcu Świętym.

Najprawdopodobniej w Elblągu powstanie także ścieżka edukacyjna przypominająca najmłodszym mieszkańcom diecezji postać papieża.

Zdjęcia podczas wizyty Jana Pawła II w Elblągu robił m.in. Henryk Myśliński, elbląski fotograf. W ramach obchodów rocznicy wizyty Ojca Świętego w diecezji zostanie otwarta wystawa zdjęć pana Henryka. Prawdopodobnie zostanie ona poszerzona o archiwalne fotografie uczestników wydarzenia.

Redakcja „Gościa Elbląskiego” zaprasza Czytelników, którzy uczestniczyli w spotkaniu z Ojcem Świętym w Elblągu, do podzielenia się wspomnieniami z tamtego dnia. Każdego, kto chciałby opowiedzieć o tym, jak przeżył tamto wydarzenie, jak się do niego przygotowywał, prosimy o kontakt z redakcją.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama