Nowy numer 39/2023 Archiwum

W trosce o najmłodszych

Bp Jacek Jezierski zatwierdził „Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej”.

W dokumencie przypomina się, że osoby małoletnie nie powinny przebywać w prywatnych mieszkaniach osób duchownych. Natomiast spotkania duszpasterskie powinny odbywać się w pomieszczeniach do tego przeznaczonych, z udziałem przedstawicieli rodziców lub innych osób dorosłych.

W regulacjach opisane zostały również zasady organizowania wyjazdów zbiorowych z małoletnimi w celach pielgrzymkowych, rekreacyjnych, wakacyjnych i innych.

Opublikowane dla diecezji elbląskiej zasady podejmują również kwestię bezpiecznego korzystania z internetu w obiektach administrowanych  przez instytucje kościelne.

Do dokumentu dołączony został załącznik przybliżający procedurę, którą należy stosować po uzyskaniu informacji o prawdopodobnym molestowaniu osoby małoletniej.

Takie informacje należy niezwłoczni przekazać organom ścigania. Jeśli podejrzenie pada na osobę duchowną, dodatkowo należy zgłosić to jego przełożonym.

„Zasady prewencji i postępowania” powinny być stosowane w parafiach, wspólnotach, dziełach i instytucjach diecezji elbląskiej. Dlatego też ze szczegółami dokumentu zostaną zapoznani wszyscy duchowni pracujący w diecezji, nauczyciele religii, alumni seminarium duchownego oraz świeccy pracownicy instytucji kościelnych.

Fundament dokumentu stanowi przekonanie, że nietykalność cielesna osób małoletnich jest nienaruszalna, a dobro osoby małoletniej jest przedmiotem szczególnej troski Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast