Nowy numer 39/2023 Archiwum

Z Mącznej w przestworza

Słynna elbląska "rakieta" ma szansę na podbój kosmosu.

Słynna elbląska "rakieta" czyli zjeżdżalnia z placu zabaw przy ul. Mącznej ma szansę polecieć w kosmos.

Może się tak stać dzięki Barbarze Kowalskiej, która wzięła udział w konkursie organizowanym przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej u Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy w kwietniu tego roku wyślą na orbitę satelitę badawczego wraz ze zdjęciami inspirowanymi kosmosem.

Pani Barbara wykonała zdjęcie "rakiety' i przesłała je organizatorom. Jak podkreśliła uczyniła tak ze względu na pojawiające się informacje o ewentualnej rozbiórce zjeżdżalni. "Rakieta" ma już około 50 lat i służyła kilku pokoleniom dzieci.

W ocenie pani Barbary takie uwiecznienie pozwoli podkreślić unikatowość obiektu, a być może nawet zainteresuje władze miasta, które zainwestują w jego renowację i nie pozwolą zniknąć z podwórka przy Mącznej.

To, czy elbląska rakieta poleci w kosmos, okaże się niebawem. A to dlatego, że już w kwietniu tego roku polscy studenci wyślą na ziemską orbitę satelitę badawczego. „Chcemy wykorzystać tę niepowtarzalną okazję i dać szansę entuzjastom kosmosu z całej Polski na bycie częścią naszej misji. Wewnątrz satelity znajdzie się karta SD, na którą planujemy wgrać zdjęcia i inne zainspirowane tematyką kosmiczną materiały, aby trafiły wraz z KRAKsatem na orbitę” - czytamy na stronie internetowej projektu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast